Komisja Europejska zabroniła korzystania z nazw, które sugerują produkt mleczny.

Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło, że KE odmówiła polskim producentom korzystania z nazw: masło orzechowe, masło migdałowe, masło kakaowe, mleko migdałowe, mleko kokosowe oraz śmietanka kokosowa. Jest to efekt decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 czerwca 2017 r. Wtedy w wyroku uznano, że sugerowanie produktów mlecznych w nazwach wyrobów roślinnych jest niezgodne z prawem.

Dopuszczono jeden wyjątek, który jednak w Polsce nie będzie miał zastosowania. Producenci, którzy udowodnią, że ich produkty istnieją na rynku co najmniej od 30 lat mogliby używać starego nazewnictwa, czyli np. „mleko kokosowe".

Niestety, w Polsce wszyscy producenci funkcjonują na rynku krócej. Wszystkim firmom, które wystąpiły do Komisji Europejskiej o zgodę już jej odmówiono.

Tak więc z polskich sklepów zniknie "masło orzechowe", a zastąpi je "krem orzechowy".

Resort rolnictwa poinformował, że nie będzie już możliwe stosowanie w języku polskim nazw takich jak: mleko kokosowe, śmietanka kokosowa, masło orzechowe, masło kakaowe, masło migdałowe, mleko migdałowe. Ministerstwo ostrzega, że przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do zakazu muszą liczyć się z konsekwencjami.