Lidl i Rewe chcą w Niemczech wstrzymać sprzedaż plastikowych słomek już od 2020 roku. Rewe dodatkowo chce zacząć sprzedawać wielorazowe wersje dotychczas jednorazowych produktów plastikowych. Rewe Group poinformowała, że rocznie sprzedaje około 42 mln plastikowych słomek.

Lidl natomiast chce zrezygnować ze sprzedaży także innych jednorazowych produktów plastikowy, m.in. kubków i kieliszków do napojów, talerzy, sztućców oraz wacików do uszu.

Bez plastikowych opakowań

Już na początku tego roku wiele niemieckich sieci handlowych zdecydowało się na drastyczne ograniczenie plastikowych opakowań. Owoce i warzywa są sprzedawane luzem, a nie na plastikowych tackach owiniętych folią lub zafoliowanych pojedynczo. Sieci oferujące owoce i warzywa bio zaczęły umieszczać na nich laserowe etykiety.

Już w 2017 roku większość sklepów w Niemczech niemal całkowicie zrezygnowała z plastikowych toreb. Lidl twierdzi, że tylko dzięki temu udało się ograniczyć produkcję plastikowych śmieci w Niemczech o ponad 3500 ton rocznie.

REWE chce od przyszłego roku zamiast słomek z plastiku oferować słomki papierowe lub z prasowanej pszenicy albo metalowe - wielorazowego użytku. Lidl chce sprzedawać zamiast plastikowej zastawy stołowej taką zrobioną z materiałów recyklingowanych a Edeka już teraz sprzedaje głównie jednorazowe kubki z materiałów naturalnych, takich jak bambus.

Komisja Europejska zapowiedziała, że planuje do 2020 roku ograniczyć o 30 procent ilość odpadów powstałych z jednorazowych plastikowych opakowań, a do 2030 roku ma być ich o połowę mniej, w porównaniu do tego roku.