Delikatesy Jelisiejewskie, kultowa hala gastronomiczna mieszcząca się w pałacu w Moskwie, zamyka swoje podwoje po 120 latach działalności - informuje BBC.

Zabytkowy sklep w centrum stolicy Rosji został otwarty w 1901 roku jeszcze w cesarskiej Rosji. Sklep bez przerwy dział w czasie I wojny światowej, Rewolucji Październikowej i w niezmienionym wyglądzie przetrwał czasy Związku Radzieckiego.

Ostatecznie jego los przypieczętowała pandemia Covid-19 wraz ze skomplikowanym porozumieniem prawnym w sprawie sprzedaży budynku, w którym się znajdował. Sklep został zamknięty a na sprzedaż jest także domena internetowa sklepu: eliseevskiy.ru. Można go kupić za 95 tys. rubli, czyli niespełna 5 tysięcy złotych.

Gleb Prostakov, rzecznik Jelisiejewskiego, powiedział lokalnym mediom, że sklep jest zamykany z powodu kwestii prawnych - informuje BBC.

Od 2005 do 2015 roku budynek był własnością miasta Moskwy, a sklep administrowany był przez sieć supermarketów Ałyje Parusa (Szkarłatne żagle). Gazeta "Moscow Times" donosi, że w 2015 roku miasto zgodziło się sprzedać budynek Ałyje Parusa, ale umowa wciąż w zawieszeniu, ponieważ sieć ma problemy finansowe i już w 2019 roku zdecydowała się zamknąć wszystkie swoje sklepy poza zabytkowymi delikatesami w Moskwie.

Delikatesy Jelisiejewskie założył kupiec Grigorij Jelisiejew, którego rodzina zbiła majątek na imporcie wina i owoców do Rosji. Sklep od samego początku mieścił się w tym samym budynku w Moskwie, rezydencji należącej do księżnej Zinaidy Wołkońskiej, poetki, pisarki i jednej z najważniejszych postaci kultury rosyjskiej drugiej połowu XIX wieku a także przyjaciółki Adama Mickiewicza i Aleksandra Puszkina. Rezydencja przy ulicy Twerskiej nr. 14. W czasach Związku Radzieckiego sklep znacjonalizowano i przemianowano go na Gastronom nr 1. i zachowano oryginalny wystrój. Sklep z czasem stał się jedną z atrakcji turystycznych Moskwy, ale nadal funkcjonował jako sklep spożywczy i to bardzo dobrze zaopatrzony.