O prawie 5 proc., do 43,5 mld zł wzrosły w ubiegłym roku wydatki obcokrajowców na produkty i usługi w Polsce w porównaniu z 2017 r. - wynika z opublikowanych we wtorek danych GUS.

Według nich, liderami zakupów w naszym kraju nadal są Niemcy, którzy zostawili u nas w zeszłym roku ponad 16,7 mld zł. (Najwięcej, bo ponad 4,7 mld zł wydali w III kw.). Na drugim miejscu pozostają Ukraińcy, których wydatki w 2018 r. nieco spadły ale i tak wyniosły prawie 7,5 mld zł. Z kolei Czesi wydali w Polsce ponad 4,4 mld zł.

Jak podkreśla Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, wydatki Ukraińców cały czas utrzymują się na wysokim poziomie, osiągniętym przez ostatnie lata nasilonej migracji zarobkowej. - Ukraińcy pracujący w Polsce cały czas wydają naprawdę minimalne kwoty na swoje utrzymanie, zabierając większość ze sobą do ojczyzny. Co ciekawe, rzadziej trzymają pieniądze w gotówce i przewożą przez granicę, coraz chętniej przesyłają je korzystając z usług polskich banków i przekazów pieniężnych – zaznacza Inglot.

Jak wynika z danych za IV kw., szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych przez obcokrajowców w Polsce wyniosła wtedy 10 mld zł, o ponad 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Większość tych pieniędzy poszła na zakupy towarów nieżywnościowych (84,2 proc.) a największym popytem cieszyły się materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu, sprzęt RTV i AGD oraz części i akcesoria samochodowe. Ponad 1,1 mld zł obcokrajowcy wydali w IV kw. na żywność i napoje bezalkoholowe a prawie 0,4 mld zł. na usługi.

Z kolei Polacy zostawili w zeszłym roku za granicą 21,5 mld zł, o ponad 7 proc. więcej niż przed rokiem, najwięcej w Niemczech.