Stare, ale nieużywane "Moon Shoe" - buty biegowe Nike z 1972 roku sprzedano za dokładnie 437,5 tys. dolarów na aukcji w nowojorskim oddziale Sotheby's.

Czytaj także:  Futurystyczne buty Nike z filmu „Powrót do przyszłości” trafiły na aukcję 

"Moon Shoe" zaprojektował współzałożyciel Nike Bill Bowerman, zainspirowany gofrownicą żony. Bowerman, który był też trenerem na Uniwersytecie w Oregonie, chciał stworzyć but z podeszwą, która zapewni lepsza przyczepność podczas biegu. Dopiero gofrownica naprowadziła go na rozwiązania, a według legendy pierwsza podeszwa powstała poprzez nalanie roztopionej gumy do formy z gofrownicy.

W sumie modeli "Moon Shoe" powstało tylko kilkanaście sztuk. Nike stworzyła je na turnieje próbne przed Igrzyskami Olimpijskimi w 1972 roku, które odbyły się w Monachium. A nazwa buta - Księżycowy but - powstała poprzez skojarzenie odcisku nowego produktu Nike ze śladem, który w 1969 roku na Księżycu pozostawili amerykańscy astronauci.

Buty kupił kanadyjski kolekcjoner Miles Nadal, właściciel prywatnego muzeum w Toronto - Dare to Dream Automobile Museum - informuje CNN.

Nike droższe niż Conversy

Dotychczas najdroższymi butami sportowymi, sprzedanymi na aukcji były trampki Converse z autografem legendarnego gracza NBA Michaela Jordana. Koszykarz występował w nich  podczas finału Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku. Buty zostały sprzedane w 2017 roku za 190,373 dolarów czyli niespełna 728 tys. złotych.