fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Futurystyczne buty Nike z filmu „Powrót do przyszłości” trafiły na aukcję

www.sothebys.com
Dom Sotheby’s wystawił na aukcję dwa kultowe modele butów firmy Nike - „księżycowe” tenisówki i futurystyczne buty znane z filmu „Powrót do przyszłości”.

Dom Sotheby’s zorganizował internetową aukcję „Stadium Goods: The Ultimate Sneaker Collection Online”, skierowaną do pasjonatów kolekcjonerskiego obuwia. Kolekcja obejmuje 41 modeli rzadkich butów, stworzonych we współpracy ze znanymi projektantami i celebrytami. 

Czytaj także: Wpadka Nike na 4 lipca. Na butach pojawiła się ulubiona flaga nazistów 

W ofercie znalazły się między innymi limitowane „księżycowe” tenisówki Nike, które firma określa jako „jedne z najbardziej znaczących artefaktów w historii wielomiliardowej branży sportowej”. Buty mają tzw. podeszwę waflową, która dzięki specjalnym nacięciom gwarantuje lepszą przyczepność i zostawia ślad przypominający ten, który odcisnęli na Księżycu astronauci w 1969 r.

Nike wyprodukował ich zaledwie garstkę, a na aukcję trafiła jedna z ostatnich par. Początkowa cena to 80 tys. dol., ale Sotheby’s oczekuje, że kosmiczne buty mają szanse sprzedać się nawet za 160 tys. dol.

To jednak inna para butów wystawiona na aukcje budzi największe emocje, szczególnie wśród fanów kina. Chodzi o futurystyczne tenisówki, które nosił Marty McFly w kultowym filmie lat 80. „Powrót do przyszłości 2”. Nike stworzył repliki oryginalnych butów noszonych przez aktora - pierwsza seria została wyprodukowana w 2011 r. w nakładzie 1500 par, a druga w 2016 r. objęła zaledwie 89 par. Zdaniem Sotheby’s, te nowsze są bardziej pożądane, jako że mniejsza liczba trafiła na rynek. Jak prognozuje dom aukcyjny, futurystyczne buty mogą sprzedać się za 50-70 tys. dol.

Na aukcji znaleźć można także tenisówki Adidasa zaprojektowane przez rapera Kanye’ego Westa i buty Air Jordan 4 Retro stworzone przez Eminema.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA