fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Wpadka Nike na 4 lipca. Na butach pojawiła się ulubiona flaga nazistów

Bloomberg
Sportowe buty znów znalazły się w środku amerykańsko-amerykańskich sporów.

Z okazji 4 lipca w sklepach miała być dostępna specjalna seria sportowych butów marki Nike z amerykańską flagą. Użyty symbol natychmiast jednak spotkał się z krytyką. Były gwiazdor futbolu amerykańskiego Colin Kaepernick (znany również z zaangażowania politycznego i walki z dyskryminacją) skrytykował mocno użytą wersję flagi USA, tzw. Betsy Ross.

Wydawałoby się, że użycie pierwszej flagi USA, a dokładniej, pierwszego sztandaru z gwiazdami na niebieskim tle, nie powinno nikogo zbulwersować. Jednak użyta do ozdobienia specjalnej serii z okazji Dnia Niepodległości flaga budzi obecnie kontrowersje. Specjalne buty Air Max 1 Quick Strike Fourth of July są w efekcie, jak informuje Bloomberg, wycofywane przez producenta zanim ktokolwiek, tak naprawdę, dał radę je kupić. Prezentująca krąg 13 gwiazd na niebieskim tle flaga (od trzynastu pierwszych stanów USA) nie jest już bowiem tylko symbolem niepodległości i historii. Nike nie poinformowało sprzedawców o powodach wycofania butów, ale tych łatwo się domyślić.

Symboliczny sztandar był chętnie wykorzystywany przez Amerykańską Partię Nazistowską, a następnie przez różne neonazistowskie organizacje działające w USA. Zamiast więc kojarzyć się z wolnością, kojarzy się raczej z dyskryminacją. Na co zwrócił Nike uwagę Kaepernick. Aktywiści antydyskryminacyjni zauważyli też, że flaga odnosi się do czasów, w których w USA niewolnictwo było w pełni legalne.

Muzułmanie żądają od Nike wycofania butów. Bo logo wygląda jak słowo Allah

Decyzja Nike o wycofaniu butów ze sklepów nie spotkała się jednak ze zrozumieniem wszystkich. Republikański gubernator Arizony, Doug Ducey skrytykował decyzję Nike na Twitterze. Gubernator uznał, że Nike poświęca Betsy Ross na rzecz politycznej poprawności i rewizjonizmu historycznego.

Doug Ducey poinformował przy tym, że nakazał wstrzymanie wszystkich zachęt do inwestycji, jakie Arizona oferowała firmie Nike.

Biorąc pod uwagę wszystkie konteksty, w jakich flaga Betsy Ross może być osadzana w wewnętrznych amerykańskich dyskusjach, Nike prawdopodobnie nie miało dobrego wyjścia z sytuacji. Osadzenie na butach tej flagi musiało oburzyć tych klientów, dla których twarzą koncernu jest Kaepernick. Wycofanie butów ze sklepów musiało zaś oburzyć tych potencjalnych klientów, którzy myślą w przeciwnie. Republikański senator Ted Cruz stwierdził, komentując wycofanie butów, że Nike „chce sprzedawać buty tylko tym, którzy nienawidzą amerykańskiej flagi".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA