Istnieje ryzyko recesji, ponieważ gospodarka na Wyspach zacznie szybko się kurczyć w przypadku brexitu „bez umowy" – wynika z raportu opublikowanego przez MFW. - Gdyby tak się stało, miałoby to tragiczne konsekwencje w postaci zmniejszonego wzrostu gospodarczego, wzrostu deficytu budżetowego i deprecjacji waluty. W stosunkowo krótkim czasie oznaczałoby to zmniejszenie wielkości gospodarki – dodaje Christine Lagarde, dyrektor zarządzająca MFW.

Wcześniejszy raport funduszu zakładał 1,5-proc. wzrost gospodarki Wielkiej Brytanii, jednak pod warunkiem płynnego opuszczenia Unii Europejskiej.

Czytaj także: Prezes Banku Anglii: "twardy brexit" spowoduje krach na rynku

Ostrzeżenie MFW pojawiło się przy okazji wstępnych ustaleń rocznej oceny stanu gospodarki brytyjskiej. Organizacja z siedzibą w Waszyngtonie opracuje dokładne szczegóły dotyczące wielkości recesji w Wielkiej Brytanii w przypadku nieuporządkowanego brexitu, kiedy ogłosi ostateczny raport w listopadzie. Prognozy zakładają, że Wielka Brytania poniesie znacznie większe koszty niż UE. - Nasze prognozy zakładają terminowe porozumienie z Unią w sprawie umowy o wolnym handlu i stosunkowo łagodny brexit. (...) Powiem jasno, w porównaniu z dzisiejszym gładkim jednolitym rynkiem wszystkie prawdopodobne scenariusze brexitu będą oznaczały większe koszty dla gospodarki Wielkiej Brytanii. W mniejszym stopniu odbije się to na UE. Im większe utrudnienia w handlu w nowym związku, tym będą bardziej kosztowne. To powinno być oczywiste, ale wydaje się, że czasami tak nie jest – kończy Lagarde.