Aktualizacja: 05.10.2015 23:18 Publikacja: 05.10.2015 22:00
Jacek Gdański, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: - Samorządy muszą przygotować plany gospodarki niskoemisyjnej – są niezbędne, ponieważ traktuje się je też jako warunek przy przyznawaniu unijnych dotacji.
Foto: Fotorzepa
Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska: - Największe oszczędności energii uzyskuje się na przykład w przemyśle i w oświetleniu, i tam najczęściej udaje się sfinansować modernizację z tych oszczędności.
Foto: Fotorzepa
Adam Olszewski, dyrektor departamentu innowacji w Energa-Operator: - Polskie miasta czasem decydują się iść śladem europejskich metropolii. Nie zawsze udaje im się uniknąć ich błędów, gdyż nie zawsze biorą pod uwagę własną specyfikę.
Foto: Fotorzepa
Artur Różycki, president Roundtable Society: - Niekiedy brakuje władzom chęci do planowania i przygotowania projektów długofalowych, bo wyznacznikiem jest czteroletnia kadencja i kalendarz wyborczy.
Foto: Fotorzepa
Bartosz Soroczyński, wiceprezes Philips Lighting Poland: - Często włodarze decydowali się na projekty łączące wiele dziedzin, np. rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej i zarządzania transportem miejskim, i po prostu nie poradzili sobie z nimi.
Foto: Fotorzepa
To główny wniosek z debaty zatytułowanej „Polskie miasta przyszłości – poprawa efektywności energetycznej, oszczędności, innowacje", jaka odbyła się w piątek w redakcji „Rzeczpospolitej". Jej uczestnicy uznali zgodnie, że działania, jakie w zakresie smart city podjęły władze polskich miast, wpisują się w tę ideę.
Dotąd samorządy postawiły głównie na wymianę oświetlenia ulicznego na nowoczesne (w technologii LED), automatycznie dostosowujące się do pory dnia, które przynosi najbardziej namacalne korzyści finansowe. W niektórych wdrażany jest inteligentny system zarządzania ruchem i transportem miejskim. Ale w opinii uczestników debaty przyszła pora na kolejne przedsięwzięcia, poprawiające jakość życia mieszkańców, bo inteligentne miasta powinny wdrażać projekty innowacyjne, a nie tylko te dające oszczędności. – Na przykład największe oszczędności energii uzyskuje się w przemyśle i w oświetleniu i tam najczęściej udaje się sfinansować modernizację z tych oszczędności. W innych obszarach efektywności energetycznej, jak choćby systemy automatyki w szkołach czy szpitalach, same oszczędności energii rzadko wystarczają na sfinansowanie modernizacji – mówił prezes Schneider Electric Polska Jacek Łukaszewski.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomer...
Agencja ratingowa S&P poinformowała o dokonaniu półrocznego przeglądu ratingu Polski, bez publikacji aktualizacj...
Chcesz dostać miliard dolarów? Przyleć do Moskwy i stań na trybunie obok dyktatora poszukiwanego międzynarodowym...
W piątek w Nancy Polska ma podpisać traktat z Francją. Ma on być także podstawą do pogłębienia współpracy w sekt...
Polska ma się stać zagłębiem najbardziej zaawansowanych technologii, niezależnym od zagranicznych dostawców. Weh...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas