Zwiększyły się długi polskich szpitali. Najgorzej jest na Mazowszu

Ponad 2,4 mld zł wyniosły długi wymagalne szpitali i przychodni jesienią. Najbardziej w 2023 roku zadłużyły się placówki na Mazowszu, za to w Małopolsce zmniejszyły długi.

Publikacja: 09.01.2024 11:55

Zwiększyły się długi polskich szpitali. Najgorzej jest na Mazowszu

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

21,26 mld zł wyniosły wszystkie długi samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej pod koniec III kwartału 2023 r. – podał resort zdrowia. To o ponad 2,25 mld zł więcej niż rok wcześniej i o 1,78 mld zł więcej niż pod koniec 2022 r.

Dla określenia, na ile trudna jest sytuacja finansowa szpitali ważniejsze są dane o zadłużeniu wymagalnym – to takie, którego termin spłaty minął. Pod koniec września było to 2,4 mld zł. Co prawa o ponad 126 mln zł mniej niż kwartał wcześniej, ale o 428 mln zł więcej niż pod koniec 2022 r.

Długi wymagalne szpitali zwykle nieco zmniejszają się pod koniec roku i rosną na początku kolejnego. Z informacji resortu zdrowia wynika, że w ciągu trzech kwartałów 2023 r. roku zadłużenie nominalnie wzrosło w placówkach województw: mazowieckiego – prawie 139 mln zł (wyniosło 489 mln zł), lubelskiego — prawie 109 mln zł (wynosiło ponad 353 mln zł), kujawsko-pomorskiego — 72,4 mln zł (wyniosło ponad 237 mln zł). Wyraźnie zaś zmniejszyło się w Małopolsce – o ponad 180 mln zł (do 5 mln zł). Spadło także o 8 mln zł w placówkach woj. zachodniopomorskiego (do ponad 41 mln zł) oraz pomorskiego – o 3, 5 mln zł (do 5,3 mln zł).

Czytaj więcej

Styczeń bez pensji w Poczcie Polskiej? Spółka ma coraz większe kłopoty

Na problemy finansowe szpitali powiatowych kilka miesięcy temu zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli.  223 starostwa odpowiedziały na ankietę NIK. Na ich terenie funkcjonuje 249 szpitali powiatowych: 178 SPZOZ i 71 spółek prawa handlowego. Na koniec 2021 r. prawie 60 proc. szpitali powiatowych miało zobowiązania wymagalne, z czego 36 proc.  stanowiły zobowiązania powyżej 1 mln zł.

Z kolei z opublikowanego w tym samym czasie co wyniki kontroli NIK raportu Związku Powiatów Polskich i Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych we współpracy z SGH („Sytuacja finansowa szpitali powiatowych w świetle nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych”), wynika, że zmiana systemu wynagrodzeń wprowadzona w lipcu 2022 r. i świadczeń medycznych, dodatkowo pogorszyły sytuację finansową  szpitali powiatowych. Większość zakończyła 2022 rok stratą.

Z planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że ponad 74 mld zł zostanie przeznaczonych na leczenie szpitalne z prawie 157,6 mld zł przeznaczonych na świadczenia medyczne.

Na 896 szpitali funkcjonujących w Polsce pod koniec 2022 r. na Mazowszu było ich 115 z ponad 23,7 tys. łóżek.  W Małopolsce zaś 72 placówki mogą przyjąć ponad 13,5 tys. pacjentów. Najwięcej w kraju szpitali jest na Śląsku (140 placówek i ponad 21,6 tys. łóżek). Najmniej zaś w woj. lubuskim 23 szpitale z niespełna 3,9 tyś. łóżek.

Choć na Mazowszu jest mniej szpitali niż na Śląsku to w tym regionie przeprowadza się najwięcej operacji, bo najwięcej w kraju jest sal operacyjnych. Na prawie 280 tys. operacji ponad 47 tys. wykonano na Mazowszu w 2022 r. Szpitale w tym regionie przyjęły największą liczbę pacjentów – ponad 1,1 mln osób.

Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Charles Michel: Europejczycy mają dziewięć bilionów euro oszczędności
Gospodarka
Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia
Gospodarka
Odra i Wisła zagrożone katastrofą. "Chęci rządu do zmiany tego stanu nie widać"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gospodarka
Echa wywiadu z minister przemysłu. Tusk wspiera, minister precyzuje, PiS krytykuje