Niemcy na ostrym zakręcie. To nie jest dobra wadomość dla Polski

Przez dziesięciolecia dobrobyt Niemiec opierał się na taniej rosyjskiej energii i eksporcie, także do krajów autokratycznych, takich jak Chiny. Teraz ten model jest zagrożony, co może mieć poważne skutki także dla Polski.

Publikacja: 24.10.2023 03:00

Przez dziesięciolecia dobrobyt Niemiec opierał się na taniej rosyjskiej energii i eksporcie, także d

Przez dziesięciolecia dobrobyt Niemiec opierał się na taniej rosyjskiej energii i eksporcie, także do krajów autokratycznych.

Foto: Bloomberg

Być może najbardziej drastycznie opisał model gospodarczy Niemiec poseł Zielonych Anton Hofreiter: dobrobyt kraju, jak mówił w ub.r., opiera się na tym, że „kupujemy tanio surowce w jednej dyktaturze, w Rosji, a następnie wytwarzamy tu produkty, w celu sprzedania ich drugiej, Chinom”. Niemcy przez lata radziły sobie ze tą strategią aż nadto dobrze. Teraz odbija się to czkawką wskutek kryzysu energetycznego wywołanego rosyjskim atakiem na Ukrainę.

Wcześniej kraj zdecydował się na jednoczesne wycofywanie się z węgla i energii jądrowej, ale nie zakończył przejścia na zielone źródła energii. Teraz boryka się z kłopotami, próbując zastąpić import z Rosji. Konsekwencją jest znaczny wzrost cen energii, pod którym uginają się nie tylko rodziny, ale i firmy. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej prąd dla firm w Niemczech jest ponad dwa razy droższy niż w USA. Wywołało to w RFN nie tylko pesymizm gospodarczy, ale także debatę o przyszłości kraju jako lokalizacji przemysłowej.

Pozostało 83% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Gospodarka
Elisabetta Falcetti: Nowa strategia EBOiR-u dla Polski tuż-tuż
Gospodarka
Alexander von zur Muehlen, Deutsche Bank: Europa potrzebuje głębszej integracji, żeby konkurować o kapitał
Gospodarka
Polska zmniejszyła dystans do Niemiec. Ile w tym zasługi UE? Jest analiza EBOR
Gospodarka
Donald Trump zdradził, co chce zrobić z imigrantami w USA
Gospodarka
Wojna nakręca korupcję w Rosji. Wiemy, ile wynosi najpopularniejsza łapówka