Polska bastionem konserwatywnej polityki pieniężnej

Bank centralny Węgier obniżył główną stopę procentową do 0,9 proc. Niżej zapewne jej już nie sprowadzi, ale może łagodzić politykę pieniężną innymi narzędziami.

Publikacja: 24.05.2016 22:00

Foto: Bloomberg

Narodowy Bank Węgier (NBH) obniżył główną stopę trzeci raz z rzędu, ponownie o 0,15 pkt proc. Ta decyzja była zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów.

Po tym gdy w I kwartale wzrost węgierskiej gospodarki wyhamował do 0,9 proc. rok do roku, w porównaniu z 3,2 proc. w IV kwartale ub.r., część ekonomistów oceniała, że NBH może sprowadzić główną stopę jeszcze niżej, do 0,75 proc., ale bank centralny zasygnalizował we wtorek, że tak się nie stanie. Choć wzrost cen konsumpcyjnych na Węgrzech, który w kwietniu wyniósł 0,2 proc. rok do roku, pozostaje wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBH (3 proc.), szybki wzrost płac powinien podbić inflację. Średnie wynagrodzenie netto na Węgrzech rośnie ostatnio w tempie bliskim 8 proc. rok do roku, sprzyjając wydatkom konsumpcyjnym. – Sądzimy, że inflacja wróci do celu NBH w ostatnich miesiącach 2017 r., pomimo planowanych na styczeń obniżek niektórych stawek VAT – powiedział „Rzeczpospolitej" Marcin Kujawski, ekonomista ds. Europy Środkowo-Wschodniej w banku BGŻ BNP Paribas.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Gospodarka
Niskie podatki, tanie kredyty i więcej mieszkań. Kandydaci na prezydenta obiecują
Gospodarka
Co proponują kandydaci na prezydenta dla gospodarki i na czyj koszt? Szybki przegląd
Materiał Promocyjny
Polska gospodarka na turboobrotach: PARP rozdysponuje miliardy na rozwój firm
Gospodarka
Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście
Gospodarka
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy