Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się dziś, 25 kwietnia, z premierem Indii Narendrą Modi. Von der Leyen przybyła do Indii z dwudniową oficjalną wizytą w niedzielę, 24 kwietnia. To jej pierwsza podróż na Subkontynent jako szefowej KE.

Według hinduskiej prywatnej telewizji NDTV (New Delhi Television Ltd) wizyta szefowej KE „jest częścią zachodnich wysiłków mających na celu zachęcenie Indii do zerwania więzi z Rosją”.

„Wielu zachodnich przywódców kontaktuje się teraz z Indiami, aby zobaczyć, jakie alternatywy możemy zaoferować. Kluczem jest to, że chcemy rozwijać nasze relacje, wspólnie pracować nad technologią i wprowadzać Indie do naszego obozu. To główne przesłanie wizyty – mówi gazecie anonimowy unijny urzędnik.

Ursula von der Leyen zamierza negocjować z premierem Indii w sprawie utworzenia nowej rady ds. handlu i technologii. W ramach takiego formatu współpracy można wprowadzać wspólne regulacje prywatności cyfrowej, regulacje dla firm technologicznych i nadzór nad sieciami społecznościowymi. Bruksela jest też gotowa wznowić rozmowy o strefie wolnego handlu z Indiami przerwane w 2013 r.

Czytaj więcej

Zbankrutował holenderski bank należący do rosyjskich oligarchów

Bloomberg poinformował, że Unia Europejska chce poszerzyć współpracę z Indiami, aby osłabić kontakty z Rosją. Wcześniej Stany Zjednoczone wezwały Indie do porzucenia partnerstwa z Rosją, w tym do kupowania rosyjskiej broni. Indie są największym na świecie importerem rosyjskiej broni. Do niedawna przypadało na nie 25 proc. rosyjskiego eksportu, ale od aneksji Krymu hinduski import z Rosji spada. Delhi coraz więcej uzbrojenia kupuje u największego eksportera na świecie – USA.

W 2021 r. wydatki wojskowe Indii wzrosły o 0,9 proc. do 76,6 mld dol. i znalazły się w pierwszej trójce tego wskaźnika. W grudniu 2021 r. Rosja i Indie podpisały kontrakt na produkcję na Subkontynencie ponad 600 tysięcy karabinów szturmowych Kałasznikowa. Wartość umowy to ponad 677 mln dolarów. Karabiny AK-203 będą produkowane w fabryce w indyjskim mieście Corva. Teraz projekt jest w zawieszeniu, bowiem Kałasznikow został objęty sankcjami Zachodu.

Po 24 lutego Hindusi nie tylko nie potępili rosyjskich mordów na Ukrainie, ale też w jeden miesiąc trwania wojny na Ukrainie kupili 13 mln baryłek krwawej rosyjskiej ropy. Dla porównania w całym 2021 roku Indie kupiły 16 mln baryłek ropy z Rosji.