Przed spotkaniem w Londynie brytyjska minister spraw zagranicznych podkreśliła, że znalezienie rozwiązania w sporze o protokół dotyczący Irlandii Płn. jest „absolutnym priorytetem”, zwłaszcza po zaognieniu się sytuacji politycznej w brytyjskiej prowincji, po dymisji premiera Paula Givana na znak protestu przeciwko porozumieniu podpisanemu przez Borisa Johnsona z Unią. Minister Truss oświadczyła, że „poprawienie protokołu jest dla mnie absolutnym priorytetem. Mamy z Unią odpowiedzialność wypracowania możliwie jak najszybciej skutecznych rozwiązań dla ludzi w Irlandii Płn”.

Givan oświadczył ustępując ze stanowiska, że protokół, podpisany w ramach umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii, stworzył bariery w handlu między tą prowincją a macierzą i podważył podstawy podziału władzy na nacjonalistów i unionistów. Protokół pozwolił uniknąć ustanowienia twardej granicy, co zagroziłoby porozumieniu pokojowemu w Irlandii Płn. Rząd Johnsona stara się renegocjować warunki, bo protokół w obecnej formie utrudnia przepływ towarów i szkodzi stosunkom obu społeczności na wyspie.

Dustronny komunikat po tym spotkaniu stwierdził, że Truss i Sefcović „zgodzili się co do konieczności postępu w rozmowach w interesie mieszkańców Irlandii Płn, zachowania bliskiego kontaktu, a przedstawiciele stron będą kontynuować intensywne rozmowy w najbliższych dniach” — podał Foreign Office.