Reklama

Chiny łagodzą bariery inwestycyjne

Chiny ogłosiły plany dopuszczenia więcej inwestycji zagranicznych w bankach, firmach ubezpieczeniowych, operatorach giełdowych i agencjach ratingowych

Aktualizacja: 01.01.2017 16:19 Publikacja: 01.01.2017 16:06

Chiny łagodzą bariery inwestycyjne

Foto: Bloomberg

Proponowane działania powinny zmniejszyć frustracje zagranicznych przedsiębiorców, którzy starają się uruchomić działalność w tym kraju, choć w wytycznych komisji rozwoju narodowego i reform (NDRC) brakowało szczegółów. Dokument komisji planowania przedstawia listę sektorów, które w pierwszej kolejności zostaną objęte liberalizacją rynkową, ale zawiera zbyt mało szczegółów o zakresie tego otwarcia, podobnie jak harmonogramu wdrażania reform. Głównym celem liberalizacji sektora finansowego jest wspieranie strategicznego przestawiania się Chin na sektor usług, aby ograniczyć zależność wzrostu gospodarczego od tradycyjnych gałęzi przemysłu.

Wiceprzewodniczący NDRC, Ning Jizhe oświadczył na konferencji prasowej w Pekinie, że władze centralne będą w dalszym ciągu sprawować pewną kontrolę, ale nie wyjaśnił tego szerzej. — Zakres złagodzenia dla różnych sektorów będzie różny — powiedział.

Wśród innych sektorów wytypowanych przez komisję planowania do większego otwarcia znajdują się działy produkcji taboru szynowego, motocykli, olejów i tłuszczów spożywczych oraz etanolu jako dodatku do paliw. Komisja dodała, że władze złagodzą też ograniczenia dla inwestycji zagranicznych w wydobycie niekonwencjonalnych ropy i gazu ziemnego, co oznacza łupkowe nośniki energii.

Chiny będą starały się otwierać w uporządkowanym trybie sektory ważne dla gospodarki państwa — łączność, oświatę i Internet — zniosą również bariery przed wchodzeniem w sektor agencji ratingowych.

Każde kolejne otwarcie wobec firm zagranicznych ma przyczyniać się do zmniejszania nierównowagi w przepływach inwestycyjnych, która spowodowała w 2016 r. deprecjację juana do dolara do poziomu najniższego od 8,5 roku. Chińskie firmy, od ubezpieczeniowych po deweloperskie, dużo zainwestowały na świecie w 2016 r., natomiast firmy z Europy i USA nie spieszyły się ze wchodzeniem do Chin z powodu restrykcji inwestycyjnych.

Reklama
Reklama

Mimo ponawianych przez Pekin obietnic o poprawie dostępu do rynku chińskiego, zwłaszcza do rozległego sektora usług finansowych, niektóre firmy zagraniczne dały sobie spokój. Niektórzy zagraniczni inwestorzy w zarządzanie akcjami i aktywami, gdzie udział zagraniczny jest ograniczony do 49 proc. zaczęli wycofywać się.

Nowa lista obszarów przeznaczonych do liberalizacji powstała na podstawie projektu wytycznych ws. zagranicznego inwestowania ogłoszonego w grudniu. W projekcie ograniczenia wobec istotnych sektorów banków i papierów wartościowych pozostały bez zmiany, choć odstąpiono od limitu 49 proc. własności w pewnego rodzaju firmach obrotu akcjami.

Własność w sektorze ubezpieczeń

Nowe kroki w otwieraniu chińskiej gospodarki ogłoszono następnego dnia po zapowiedzi organu nadzoru rynku ubezpieczeń CICR, że zamierza zaostrzyć kryteria struktury własności, aby zmniejszyć ryzyko zbyt agresywnego inwestowania w Chinach w rynki akcji. Istnieje zagrożenie, że w pewnych przypadkach ubezpieczyciel mógłby działać na rzecz swego największego udziałowca, a nie w internie posiadaczy polis — uważa analityczka w Fitch Ratings, Joyce Huang.

CICR ogłosił, że zamierza obniżyć z obecnych 51 proc. do jednej trzeciej maksymalny udział jednego udziałowca w firmie ubezpieczeniowej. Zdaniem pewnego doradcy w tej branży, nowe reguły nie będą mieć wpływu na ubezpieczeniowe spółki j. v. z cudzoziemcami, w których ci ostatni mogą mieć do 50 proc. kapitału.

Gospodarka
Będzie miotła kadrowa w spółkach Skarbu Państwa? Co zrobi nowy minister
Gospodarka
Rekonstrukcja rządu: powstanie centrum finansowo-gospodarcze
Gospodarka
10 postulatów do odświeżonego rządu
Gospodarka
Kijów podliczył, ile potrzebuje na kolejny rok wojny z Rosją
Gospodarka
Wojciech Balczun: specjalista od zadań trudnych
Reklama
Reklama