Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w ciągu niemal 60 lat istnienia tego urzędu, w dodatku kolorową, bo jej rodzice urodzili się w Chinach i przybyli do Stanów z Tajwanu. Wcześniej 98 senatorów obu partii poparło jej kandydaturę kończąc procedurę przesłuchań kandydatki. Jedynie Cynthia Lummis (Rep.) i Mazei Hirono (Dem.) nie uczestniczyli w głosowaniu.
K Tai przedstawiała w latach 2007-14 z powodzeniem na forum WTO zarzuty dotyczące praktyk handlowych Chin — zwraca uwagę CNBC. Od 2014 r. była radcą prawnym ds. handlu w komisji zasobów i środków Izby Reprezentantów, zyskując pochwały demokratów i republikanów dla swej pracy w negocjowaniu lepszych warunków zatrudnienia w ramach traktatu o wolnym handlu USA-Meksyk-Kanada (USMCA) przyjętego w ubiegłym roku. Wcześniej pracowała w urzędzie przedstawiciela USA ds. handlu (USTR) jako szefowa działu nadzoru handlu z Chinami. Urodziła się 28 lutego 1974 w Connecticut. jest córką imigrantów z Tajwanu, ukończyła wydział historii na Yale University i prawo na Harwardzie, mówi płynnie chińskim mandaryńskim..
Zajmie stanowisko po Robercie Lighthizerze, który za kadencji Donalda Trumpa nałożył na chiński import różne cła, a w styczniu 2020 doprowadził do pierwszego etapu porozumienia w negocjacjach o handlu z tym krajem. K. Tai występując w lutym w senackiej komisji finansów wyjaśniła, że chce doprowadzić, by Chiny dotrzymały swych zobowiązań z pierwszego etapu. Nie sprecyzowała, czy będzie używać dodatkowych stawek celnych wobec Chin, ale uznała, że są to „uprawione narzędzia w skrzynce dotyczącej handlu”.
- Katherine Tai będzie doskonałym przedstawicielem USA ds. handlu. Zdobyła różnego rodzaju doświadczenie. Skupia się na ochronie amerykańskich pracujących i na tworzeniu nowych wysokich umiejętności dobrze płatnych w tym kraju — wychwalał ją przed głosowaniem w Senacie szef komisji finansów, Ron Wyden. — Głosowanie 98 głosami za nią pokazuje, że jej poglądy o handlu zbiegają się z opiniami wielu senatorów — stwierdziła Mary Lovely, ekonomistka handlu na Suracuse University.
Nową „carycę”’ od handlu — jak piszą o niej amerykańskie media — czeka do rozwiązania wiele problemów dotyczących handlu. Przede wszystkim próba zakończenia jątrzących się sporów z europejskimi krajami o subwencje dla producentów samolotów oraz o opodatkowanie usług cyfrowych, przeciwdziałanie chińskim praktykom handlowym i wprowadzenie w życie nowych przepisów o prawach pracowniczych z traktatu handlowego USA--Meksyk-Kanada — pisze Reuter.