Reklama
Rozwiń

NAFTA: dobry początek rozmów Kanadyjczyków

Rośnie optymizm Kanadyjczyków, że mogą dojść do porozumienia z Amerykanami i uratować traktat NAFTA, choć może to potrwać do końca września

Publikacja: 09.09.2018 11:24

NAFTA: dobry początek rozmów Kanadyjczyków

Foto: AdobeStock

Przedstawiciele władz Kanady i USA wznowili w połowie tygodnia negocjacje nad nową wersją istniejącego od 1994 r. traktatu o wolnym handlu, który zapewnia wymianę za 1,2 bln dolarów rocznie między Stanami, Kanadą i Meksykiem oraz wspiera kilkaset tysięcy miejsc pracy.

Obecne rozmowy w Waszyngtonie dotyczą dostępu do kanadyjskiego rynku produktów mlecznych, bo Amerykanie twierdzą, że cierpi na tym ich eksport, artykułu 19 o mechanizmie rozwiązywania sporów, który Kanada chce utrzymać, a Amerykanie znieść (porozumieli się o tym z Meksykanami) i kanadyjskich przepisów o środkach przekazu, sprzyjających lokalnemu wsadowi w programach.

Przedstawiciel strony kanadyjskiej poinformował, że delegacja z Ottawy uważa za całkiem możliwe prowadzenie rozmów do końca miesiąca. Przedstawiciel strony amerykańskiej stwierdził, że Kanada musi bardziej ustąpić w kwestii nabiału. W tamach niedawnej umowy z Unią Europejską (CETA) Kanada poczyniła ustępstwa w imporcie produktów mlecznych.

- Ograniczyliśmy się do trzech kwestii: artykułu 19, kwestii kultury i nabiału. Stworzyliśmy dźwignię i doprowadziliśmy Kanadę do stołu rozmów. Częścią problemu jest to, że Kanada wycofuje się ze swych zobowiązań w kwestii nabiału — powiedział Amerykanin.

Kevin Brady, przewodniczący komisji zasobów i środków Izby Reprezentantom, powiedział dziennikarzom, że utrzymują się różnice zdań co do limitu kanadyjskich produktów z mleka, mechanizmy rozwiązywania sporów i innych zadawnionych kwestii. — Mam poczucie, że wszyscy zasiedli przy stole z zamiarem rozpracowania tych ostatnich zawsze trudnych kwestii — dodał po rozmowie z Robertem Lighthizerem.

Reklama
Reklama

Kanadyjska minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland poinformowała, że rozmowy są prowadzone w dobrej atmosferze, ale jej zdaniem cła na stal i aluminium nie powinny być tematem negocjacji, bo są nieuzasadnione i nielegalne. Meksykański minister gospodarki, Ildefonso Guajardo poinformował, że jego kraj pragnie rozwiązania ze Stanami sporu o cła na stal i aluminium przed podpisaniem nowego porozumienia o handlu z sąsiadem z północy.

Kanada i Meksyk chcą, by Trump zgodził się na stałe zniesienie cła w imporcie stali i aluminium. Waszyngton użył ich jako mechanizmu nacisku w rozmowach o NAFTA. Kanada wykorzystała zapis o mechanizmie rozwiązywania sporów do obrony swego eksportu drewna budowlanego, z kolei Waszyngton zarzuca jej, że to drewno nieuczciwie zaniża ceny amerykańskiego.

Donald Trump uznał w ramach swego programu „America First", że handel ze Stanami jest nieuczciwy, ogłosił cła wobec partnerów handlowych, Kanady, Meksyku, UE i Chin. co spotkało się z retorsjami. Amerykańskie cła dotyczą kilkudziesięciu miliardów dolarów chińskiego importu, a w przygotowaniu są kolejne. Prezydent USA poinformował dziennikarzy na pokładzie samolotu „Air Force One", że jego ekipa przygotowała cła na chińskie towary na sumę 267 mld dolarów, które mogą szybko wejść w życie, jeśli on zechce. Ponadto Japończycy zwrócili się do Amerykanów o rozpoczęcie rozmów o handlu, bo Tokio uznało, że „byłoby bardzo ważne, gdybyśmy nie zawarli takiej umowy z Japonią".

Gospodarka
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama