Zbliżający się V Europejski Kongres Samorządów (Kraków, 8–9 kwietnia) odbędzie się w szczególnym czasie pierwszych podsumowań pracy wybranych przed kilku miesiącami władz lokalnych.

Wyzwania, z jakimi mierzą się samorządy w Polsce i w Europie, to tylko jeden z tematów kongresu, ale format tego wydarzenia umożliwia spojrzenie w znacznie szerszym kontekście – ranga zaproszonych gości gwarantuje najwyższy poziom rozmów o kwestiach współpracy samorządów z władzą centralną, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że globalna polityka kształtowana jest dzisiaj w coraz większym stopniu przez największe miasta, które aktywnie działają na arenie międzynarodowej. Metropolie samodzielnie rozwijają sieci i projekty partnerskie, dzielą się informacjami, podpisują umowy o współpracy, przyczyniają do opracowywania polityk krajowych i międzynarodowych. Megamiasta, takie jak Tokio, Nowy Jork i Londyn, mają gospodarki wielkości PKB Kanady, Hiszpanii czy Szwecji. Jest zatem oczywiste, że dyplomacja miast jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Do udziału w sesji plenarnej pierwszego dnia kongresu zatytułowanej „Rola dyplomacji miast w wielkiej polityce" zostali zaproszeni Frank Ross, burmistrz Edynburga, miasta, które ma najsilniejszą gospodarkę spośród wszystkich miast Wielkiej Brytanii, poza Londynem, Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, Virginia Raggi, burmistrz Rzymu, i Andi Seferi, wiceburmistrz Tirany.

Bez silnego i sprawnego samorządu terytorialnego trudno dzisiaj mówić o nowoczesnej demokracji. Dyskusja na ten temat odbędzie się drugiego dnia kongresu. Swój udział w sesji „Silny samorząd fundamentem demokracji" potwierdzili już m.in. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Ignacio Sánchez Amor, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zgromadzenia OBWE, sekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Terytorialnej i Służby Cywilnej (Hiszpania), Martin Zeil, były minister gospodarki Bawarii, partner w SLB Kloepper Rechtsanwälte i Irakli Kadagiszwili, gubernator Kachetii (Gruzja).

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w sprawy swoich regionów możliwa jest nie tylko budowa społeczeństwa obywatelskiego, ale też realizowanie najbardziej istotnych dla mieszkańców inwestycji. Czy stały rozwój regionów można więc uznać za sukces demokracji? Czy jedną z jej zdobyczy w lokalnym wymiarze jest aktywny wpływ metropolii na kształtowanie globalnej polityki? O tym już na początku kwietnia podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie.