Gospodarka w centrum uwagi

O wyzwaniach stojących przed polską gospodarką, ale też o tym, jak wspierać inwestycje polskich firm, rozmawiano w Gdyni podczas – jak to podkreślają organizatorzy – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce.

Publikacja: 25.06.2019 22:00

Premier Mateusz Morawiecki podsumował w Gdyni cztery lata rządów PiS od strony gospodarczej i przeds

Premier Mateusz Morawiecki podsumował w Gdyni cztery lata rządów PiS od strony gospodarczej i przedstawił plany na ewentualną następną kadencję

Foto: Rzeczpospolita/Renata Dąbrowska

Na dwa dni Gdynia stała się centrum krajowej debaty nad różnymi aspektami gospodarki. O tym, jak stymulować wzrost PKB, ale także o tematach związanych z finansami, inwestycjami i transportem, a także o energetyce czy dobrych praktykach w biznesie, na Forum Wizja Rozwoju rozmawiali przedstawiciele rządu, samorządu, największych polskich koncernów, ale też małego i średniego biznesu oraz eksperci.

Rozwój, ale jaki

– Po raz drugi spotykamy się tutaj, by rozmawiać o rozwoju polskiej gospodarki, która obecnie jest w bardzo dobrej kondycji i ma szerokie perspektywy mimo światowego spowolnienia – mówiła, inaugurując gdyńskie forum, Małgorzata Zwiercan, posłanka WiS i pomysłodawczyni wydarzenia.

– Pierwsza edycja forum była największym wydarzeniem gospodarczym w Polsce północnej. Jej sukces był dla mnie potwierdzeniem, że brakowało w naszym regionie miejsca, gdzie eksperci z różnych dziedzin, przedstawiciele czołowych polskich firm, ale także przedstawiciele rządu i samorządów mogą decydować o wizji rozwoju polskiej gospodarki – dodała.

Na inauguracji obecny był także Mateusz Morawiecki. Premier szeroko opowiadał o gospodarczych osiągnięciach ekipy rządzącej w tej kadencji Sejmu, przedstawiał także plany na kolejne cztery, a nawet osiem lat, zaznaczając jednak, że zależy to od preferencji wyborców.

Cezary Mech, prezes Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE
Do 500+ powinniśmy podchodzić finansowo i ekonomicznie

– To nowe forum łączy w sobie tak charakterystyczne dla polskiej historii pierwiastki społeczne z elementami rozwoju gospodarczego – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Bo ta zmiana, której dokonaliśmy – połączenie ze sobą na najwyższym poziomie społeczeństwa i gospodarki – sprawiła, że tchnęliśmy nową nadzieję w wiele polskich serc. W tych pierwszych czterech latach rządów skupiliśmy się w ogromnym stopniu na zmniejszeniu nierówności społecznych, na zwiększeniu szans, na możliwości przebijania szklanych sufitów przez młodych ludzi, przez ludzi, którzy prowadzą małe i średnie przedsiębiorstwa, przez pracowników, także tych, którzy mało zarabiali, przez rodziny, które były trochę albo może nawet mocno traktowane po macoszemu podczas transformacji. To były główne kierunki naszego zaangażowania i inwestowania w życie rodzinne, w zwiększanie i wyrównywanie szans, w solidarność i sprawiedliwość społeczną – wymieniał premier.

Trzy słowa klucze

Mówiąc o przyszłości, Morawiecki nawiązał do nazwy gdyńskiego spotkania.

– Chodzi o to, by i forum, i wizja, i rozwój były azymutem zmian. Potrzebujemy forum jako miejsca spotkań, dyskusji, wymiany poglądów. Potrzebujemy wizji, bo bez planu, perspektyw, bez wytyczenia pewnych – czasami nawet wydających się nieosiągalnymi albo trudno osiągalnymi – aspiracyjnych celów na najbliższe 5, 10, 20 lat trudno o inspirację, o wiarę czy o odpowiednią akumulację środków finansowych pod realizację tego wielkiego planu zmiany Polski, który ma doprowadzić do tego, że Polska już wkrótce, za 5, 10, 15 lat, dogoni pierwsze bogate kraje Europy Zachodniej – mówił premier.

Wojciech Myślecki, przewodniczący zespołu nowoczesnych technologii przy NCBiR
O co chodzi z kodem odpadowym?

– Potrzebujemy również rozwoju, bo bez niego, bez wskazania i udowodnienia, że potrafimy kierować polityką gospodarczą państwa, forum i wizja byłyby tylko pustymi frazesami – dodał szef rządu.

Listy do uczestników forum wystosowali także marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Forum w swoisty sposób łączy przeszłość z przyszłością, poszanowanie gospodarczej tradycji z ogromną troską o teraźniejszość i lata przyszłe" – napisał Marek Kuchciński. „Forum jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń wielu znakomitych przedsiębiorców oraz specjalistów. Osób, które swoje marzenia i idee potrafią przekuć w realne działania" – dodał marszałek Sejmu.

" O rozwoju rozmowy nigdy dosyć (...). Dziś musimy się zastanawiać nad kierunkiem i sposobem wzrostu, poszukiwać szans rozwojowych, które wykorzystane napędzać będą naszą gospodarkę. Do tego potrzebna jest jak najszersza debata publiczna uwzględniająca jak najwięcej perspektyw i punktów widzenia" – napisał w liście Jarosław Kaczyński.

Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej
Polityka senioralna nabrała nowego wymiaru

Prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor komendant Akademii Marynarki Wojennej

Prof. dr hab. Andrzej S. Grzelakowski, kierownik Katedry Logistyki i Systemów Transportowych, Uniwersytet Morski w Gdyni.

Na dwa dni Gdynia stała się centrum krajowej debaty nad różnymi aspektami gospodarki. O tym, jak stymulować wzrost PKB, ale także o tematach związanych z finansami, inwestycjami i transportem, a także o energetyce czy dobrych praktykach w biznesie, na Forum Wizja Rozwoju rozmawiali przedstawiciele rządu, samorządu, największych polskich koncernów, ale też małego i średniego biznesu oraz eksperci.

Rozwój, ale jaki

Pozostało 90% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Gospodarka
Wyniki audytów w ARP: „szkody wielkich rozmiarów”
Gospodarka
Trudne życie emerytów w Rosji. Wojna Putina zwiększa ubóstwo seniorów
Gospodarka
Netanjahu triumfuje, ale konflikt blokuje ożywienie gospodarcze
Gospodarka
Adam Glapiński: Stopy procentowe w dół ewentualnie w drugim kwartale 2025 roku