Nieco wcześniej biuro kanadyjskiego szefa rządu poinformowało, że Trudeau pozostanie w czwartek w Ottawie, gdzie będzie uczestniczył w "prywatnych spotkaniach". Podpisanie umowy miało się odbyć w Brukseli w jego obecności.
Walonia zablokowała CETA
W środę w Strasburgu szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił, że ze względu na stanowisko Belgii, UE wciąż nie jest gotowa do podpisania umowy handlowej CETA z Kanadą, ale rozmowy trwają. Dodał, że ciągle możliwe jest, że szczyt UE-Kanada odbędzie się zgodnie z planem w czwartek w Brukseli.
Podpisanie umowy UE-Kanada blokuje belgijski region Walonia. Rząd federalny Belgii potrzebuje zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać porozumienie. Sprzeciw choćby jednego regionu grozi fiaskiem umowy, bowiem państwa UE muszą jednomyślnie dać zgodę na zawarcie przez Unię porozumienia z Kanadą.
- Mam nadzieję, że Belgia po raz kolejny udowodni, że jest mistrzem wypracowywania konsensusu i wkrótce będziemy mieć porozumienie - powiedział Tusk w Parlamencie Europejskim.
- Jeżeli nie będziemy mogli zawrzeć porozumienia o wolnym handlu z Kanadą, najbardziej europejskim z pozaeuropejskich krajów na świecie oraz bliskim przyjacielem i sojusznikiem, będzie to mieć oczywiste konsekwencje dla globalnej pozycji UE - ostrzegł szef Rady Europejskiej.
Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że dotrzymanie czwartkowego terminu podpisania umowy CETA nie jest sprawa najważniejszą. - Najważniejsze jest to, by dzisiaj (w środę) wypracowano porozumienie, tak by Belgia mogła podpisać umowę w odpowiedniej chwili - powiedział Juncker w PE.