"Zrobimy wszystko, żeby mu w tym pomóc" - zadeklarował prezes banku centralnego podczas Kongresu 590 w czwartek w podrzeszowskiej Jasionce.
W swoim wystąpieniu Glapiński wspominał też b. szefa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej, Sławomira Skrzypka. Glapiński jest założycielem Fundacji im. Sławomira Skrzypka - organizatora Kongresu 590. Zadeklarował, że kontynuując „w miarę możliwości" misję Skrzypka, chciałby, aby NBP, współpracując z uczelniami, „utrwalił pewne zasady, pewne tradycje myślenia o Polsce, zarówno jeśli chodzi o polską ekonomię, jak i o polską strategię gospodarczą".
„Chciałbym, żeby na zawsze, dzięki Centrum Pieniądza (NBP – PAP) i naszej działalności kilkanaście nazwisk, które wypadły z nauczania w szkołach i na uczelniach, utrwaliło się w pamięci Polaków" - zadeklarował. Wydawanie cyklu monet upamiętniających największych polskich ekonomistów ma się rozpocząć w przyszłym roku. Pierwsza moneta ma zostać poświęcona Mikołajowi Kopernikowi.
Prezes NBP podkreślił w swoim wystąpieniu, że jednym z polskich ekonomistów, których podziwia, jest Eugeniusz Kwiatkowski; w 20-leciu międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu, a potem skarbu.
Wskazał, że najsilniejszym przesłaniem Kwiatkowskiego było to, że nie da się budować silnej gospodarki bez polskiego, własnego kapitału, a będzie to niemożliwe bez „odpowiedniej kulturowej oprawy".