Reklama

Problemy polskich metropolii

Metropolie to mapa świata, obszary najbardziej zglobalizowane. To też wielkie laboratoria demokracji, różnych przejawów aktywności obywatelskiej – mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska podczas Smart Metropolia, kongresu pod patronatem „Rzeczpospolitej", który już po raz piąty odbył się w Gdańsku.

Publikacja: 25.11.2016 12:42

Problemy polskich metropolii

Foto: 123rf.com

Na kongres zjechali się samorządowcy, prezydenci dużych miast i eksperci z całej Polski, a także z Europy.

- Szczecin jest w grupie 12 największych polskich metropolii. Dotykają nas podobne problemy – mówi „Rz" Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, jeden z uczestników kongresu. – W przypadku dużego miasta w sposób naturalny tworzy się ośrodek centralny, który oddziałuje na zewnątrz. Ludzie dojeżdżają do pracy, korzystają z naszych usług np. filharmonii. My z kolei u sąsiada mamy np. lotnisko. I w takim obszarze w pierwszej kolejności rozwiązywane są problemy komunikacyjne, także edukacyjne, gospodarcze. Np. obecnie Amazon buduje swoje centrum w Kołbaskowie, ale wie, że część pracowników będzie ze Szczecina i musimy wspólnie tworzyć sieć komunikacyjną w ramach metropolii. Przez dwa dni wystawiennicze sale gdańskiego Amberexpo zamieniły się fora dyskusyjne. Rozmawiano o rolach, wyzwaniach wielkich metropolii, dyskutowano też o przeciwwadze, czyli małych miastach i terenach wiejskich, a nawet o tym, czy polskie miasta to rzeczywiście metropolie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Gospodarka
Będzie miotła kadrowa w spółkach Skarbu Państwa? Co zrobi nowy minister
Gospodarka
Rekonstrukcja rządu: powstanie centrum finansowo-gospodarcze
Gospodarka
10 postulatów do odświeżonego rządu
Gospodarka
Kijów podliczył, ile potrzebuje na kolejny rok wojny z Rosją
Gospodarka
Wojciech Balczun: specjalista od zadań trudnych
Reklama
Reklama