Gurria spotkał się w piątek z szefową polskiego rządu Beatą Szydło. Rozmawiał także z wicepremierem i ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Sekretarz generalny OECD odbył też spotkanie z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Jego wizyta w Warszawie ma związek z 20. rocznicą wstąpienia Polski do OECD.
Sekretarz generalny OECD powiedział PAP, że podczas spotkania z premier Szydło przekazał jej zaproszenie do siedziby organizacji w Paryżu. "Uważamy, że historia Polski powinna być słyszana na świecie. Nie wszyscy myślą o Polsce cały czas. Tymczasem jest to historia 20 lat praktycznie nieprzerwanego postępu, relatywnie wysokiego poziomu rozwoju, zmniejszających się nierówności pomiędzy coraz lepiej wyedukowanymi obywatelami, zwłaszcza młodymi, oraz rosnących kwalifikacji pracowników" - podkreślił Gurria.
"Rozmawialiśmy również o wyzwaniach stojących przed Polską, o tym, jak radzicie sobie z innowacyjnością, regulacjami i inwestycjami w rozwój" - dodał.
Tematem rozmów z członkami polskiego rządu był m.in. Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przygotowany przez Mateusza Morawieckiego. "Mówiliśmy również o tym, w jaki sposób OECD może wspomóc polski rząd w realizacji tego planu" - zaznaczył sekretarz generalny OECD.
Jak ocenił, plan może przyczynić się do wzrostu PKB; podkreślił jednak, że kluczowe jest to, jak szybko będzie on realizowany. "W przyszłym roku wzrost PKB Polski może wynieść ok. 3 proc. W tym roku będzie to trochę poniżej, w przyszłym może to być trochę powyżej. W 2018 r. może być jeszcze lepiej. Widzimy dziś stopniowy postęp w kierunku wzrostu, przyszłość zależy od tego, jak szybko będzie realizowany Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - mówił.