Fitch nie zmienił również tzw. perspektywy polskiego ratingu, pozostaje ona stabilna. To oznacza, że prawdopodobieństwo zmiany oceny wiarygodności kredytowej Polski w najbliższych latach jest niewielkie.

Poprzednio Fitch aktualizował rating Polski w styczniu br. Wtedy również nie zdecydował się na żadne zmiany. Jest to zresztą jedyna z trzech najważniejszych agencji ratingowych, która po objęciu rządów przez PiS nie zmieniła ani oceny wiarygodności kredytowej Polski, ani jej perspektywy.

Na początku 2016 r. rating Polski z A- do BBB+ (z siódmego na ósmy stopień) niespodziewanie obniżyła agencja Standard & Poor's, dodatkowo nadając nowej ocenie ujemną perspektywę. W grudniu zmieniła jednak tę perspektywę na stabilną, sugerując, że kolejne obniżki są mało prawdopodobne.

Z kolei agencja Moody's, która wiarygodność kredytową Polski ocenia najlepiej, na A2 (to szósty stopień), w maju ub.r. nadała swojemu ratingowi negatywną perspektywę, aby po roku zmienić ją na stabilną. Uznała bowiem, że rząd konsekwentnie utrzymuje deficyt sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB, a klimat inwestycyjny w Polsce wbrew jej wcześniejszym obawom się nie pogorszył.