Akcje drugiego w Niemczech banku zdrożały we Frankfurcie o 4,6 proc. po informacjach, że rząd chce sprzedać resztę jego udziałów, a sam bank sprzedał korzystnie portfel kredytów hipotecznych.

Tygodnik „Focus" podał, że minister finansów Wolfgang Schaeuble przeprowadził wstępną rozmowę z Axelem Weberem, byłym prezesem Bundesbanku, a obecnie szefem rady dyrektorów szwajcarskiego banku UBS o sprzedaży ostatnich 17 proc. udziałów Skarbu Państwa w Commerzbanku (który kontroluje polski BRE). Sam resort odmówił potwierdzenia tej informacji. – Celem rządu jest zawsze ograniczanie do możliwie najkrótszego czasu działań stabilizacyjnych podjętych w wyniku kryzysu finansowego – oświadczył rzecznik resortu. – Nie wiemy jednak, kiedy pozostałe akcje Commerzbanku będące w posiadaniu funduszu ratunkowego banków Soffin zostaną sprzedane – dodał. Oba zainteresowane banki także odmówiły komentarzy.

Commerzbank poinformował za to o sprzedaniu za 5 mld euro pakietu kredytów hipotecznych amerykańskiemu bankowi Wells Fargo i funduszowi inwestycyjnemu Lone Star. Niemcy zaksięgują w tym roku koszty transakcji w wys. 179 mln euro, bo kupujący zapłacą o 3,5 proc. mniej od wartości księgowej pakietu. Transakcja poprawi profil ryzyka Commerzbanku i zmniejszy o 1,2 mld euro portfel pożyczek niespłacanych w terminie.     —reuters