Po kilku wzrostowych sesjach spadkami zakończyły się wczorajsze notowania na giełdach w USA. S&P500 stracił 0,4 proc., Dow Jones zniżkował o 0,2 proc., a Nasdaq o 0,1 proc. Mieszane nastroje panowały dzisiaj na giełdach w Azji. Japoński Nikkei225 zyskał 0,1 proc., a koreański Kospi 1,1 proc. Słabiej sesja przebiegała w Szanghaju. Tuż przed otwarciem notowań w Warszawie SSE Composite tracił 1 proc. Hongkoński Hang Seng zyskiwał zaś wówczas 0,1 proc.

Kluczowym wydarzeniem, na jakie czekają dziś rynki, będzie zaplanowana na popołudnie publikacja półrocznego raportu na temat polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jego treść zostanie ujawniona o 14.30 polskiego czasu. Półtorej godziny później rozpocznie się zaś wystąpienie prezesa Fed Bena Bernanke przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

Raport i wystąpienie szefa Fed będą analizowane ze szczególnym zainteresowaniem. Dzisiejszy kalendarz obfituje jednak również w inne wydarzenia. Rano poznamy stopę bezrobocia w maju w Wielkiej Brytanii oraz liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w czerwcu. Eksperci prognozują, że stopa bezrobocia nie zmieniła się i wynosi 7,8 proc. Spodziewają się ponadto spadku liczby wniosków o 8 tys. Także dziś opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

Na popołudnie zaplanowano publikację danych o liczbie pozwoleń na budowę domów i rozpoczętych budowach domów w USA w czerwcu. Eksperci prognozują, że liczba pozwoleń wyniosła w minionym miesiącu milion, co oznaczałoby wzrost o 15 tys. w porównaniu z majem. Prognozują ponadto wzrost liczby rozpoczętych budów  z 914 tys. w maju do 959 tys. w minionym miesiącu. Już po zamknięciu notowań na rynkach Starego Kontynentu ogłoszona zostanie Beżowa Księga. W raporcie, poza oceną sytuacji gospodarczej USA, znajdą się prognozy dotyczące najbliższych decyzji Fed. Z polskich danych dziś poznamy zaś czerwcowe odczyty o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Eksperci prognozują, że produkcja przemysłowa wzrosła o 1,5 proc. rok do roku, podczas gdy miesiąc wcześniej zanotowała spadek o 1,8 proc.

Dziś przypada pierwszy dzień notowań bez dywidendy akcji PGNiG. Gazowy koncern wypłaci akcjonariuszom po 0,13 zł na akcję. W wypadku kilku spółek z warszawskiego parkietu w środę przypada ponadto dzień wypłaty dywidendy. Pieniądze na rachunki akcjonariuszy przeleją dziś Ferro (0,24 zł na akcję), PCC Exol (0,01 zł na papier), Rainbow Tours (0,04 zł na akcję) oraz Votum (0,22 zł na papier). Na warszawskiej giełdzie pod presją znajdować się dziś mogą notowania Mediatela. Wczoraj wieczorem zarząd spółki poinformował, że złożyła ona w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości układowej. Podobny wniosek złożyła wchodząca w skład grupy firma Elterix. Fota poinformowała zaś o wszczęciu przeciw spółce postępowania egzekucyjnego na kwotę 33,4 mln zł na wniosek Raiffeisen Bank Polska.

W Stanach Zjednoczonych Ameryki trwa sezon publikacji wyników za II kwartał. Przed rozpoczęciem notowań poznamy m. in. wyniki Bank of America, Bank of New York Mellon oraz Mattela. Po sesji rezultaty opublikują zaś m. in. American Express, eBay, IBM i Intel.