Na rynkach akcji wciąż dominują chciwość i optymizm

Na rynkach akcji wciąż dominują chciwość i optymizm. Eksperci widzą jednak sporo czynników ryzyka, a część z nich uważa, że Wall Street potrzebuje korekty.

Publikacja: 07.02.2024 03:00

Luty jest zwykle raczej słabym miesiącem dla giełd amerykańskich

Luty jest zwykle raczej słabym miesiącem dla giełd amerykańskich

Foto: AFP

Luty jest zwykle raczej słabym miesiącem dla giełd amerykańskich. Według danych zgromadzonych przez agencję Bloomberga nowojorski indeks S&P 500 przez ostatnie 30 lat średnio gorzej niż w lutym radził sobie tylko we wrześniu i w sierpniu. Styczeń 2024 r. okazał się zaś bardzo dobry dla amerykańskich i globalnych rynków akcji. Był miesiącem, w którym S&P 500 wrócił do bicia rekordów. Czy więc luty będzie dla inwestorów rozczarowaniem?

Jak na razie trudno jeszcze mówić o rozczarowaniach. S&P 500 wzrósł bowiem od końca stycznia do otwarcia wtorkowej sesji o 2 proc., a Dow Jones Industrial o 0,6 proc. Spośród głównych indeksów giełdowych całego świata najmocniej zyskał od początku lutego Hang Seng, czyli indeks giełdy w Hongkongu. Wzrósł on o 4,2 proc., do czego przyczyniły się działania stymulujące rynki wdrożone we wtorek przez rząd chiński. Dobrze radzi sobie również polski WIG20, który zyskał od początku lutego prawie 3 proc.

Nastroje na rynkach wciąż są bardzo optymistyczne. Liczony przez CNN indeks chciwości i strachu (Fear & Greed Index) wynosi 73 pkt, co sygnalizuje, że na rynku akcji panuje „chciwość”. Tylko 2 pkt dzielą go od „ekstremalnej chciwości”. Według danych firmy Yardeni Research w tygodniu zakończonym 30 stycznia współczynnik „byków” w stosunku do „niedźwiedzi” był na giełdach największy od połowy 2021 r. Czy jednak jest uzasadnienie dla aż tak „byczych” nastrojów? Część analityków zwraca uwagę, że perspektywa pierwszej obniżki stóp procentowych w USA przesunęła się z marca na maj, niektóre amerykańskie wielkie firmy technologiczne rozczarowały wynikami, napięcia geopolityczne są duże, a wyceny na Wall Street dosyć wysokie. Dalsza część miesiąca może więc rozczarować.

Czytaj więcej

Padł nowy rekord indeksu S&P 500. Świetna sesja na Wall Street

Rynki straciły impet do zwyżek

– Rynki straciły impet do zwyżek, w USA oddala się perspektywa znaczących obniżek stóp procentowych, a większość poprawy zysków koncentruje się w największych spółkach. Rosną też napięcia polityczne na świecie. W Polsce firmy zmagają się z jednoczesnym wysokim kosztem finansowania oraz mocnym złotym, a dodatkowo wzrastającymi kosztami wynagrodzeń. Nie pomaga też walka koalicji z prezydentem. W tej sytuacji wydaje się, że luty nie przyniesie znaczących zwyżek – mówi „Parkietowi” Marcin Materna, szef działu analiz BM Banku Millennium.

– Luty statystycznie jest drugim najsłabszym miesiącem na GPW po wrześniu. Z drugiej strony czwarty rok cyklu prezydenckiego w USA sprzyja zwyżkom do połowy lutego. Reasumując, po słabym styczniu br. jest potencjał do odreagowania do połowy lutego, a druga połowa lutego może być bardziej zmienna z powodu wpływu bliskości wygasania marcowych kontraktów – wskazuje w rozmowie z „Parkietem” Sobiesław Kozłowski, szef działu analiz Noble Securities.

Czytaj więcej

Brutalna wyprzedaż chińskich akcji w USA

– Mamy na rynku do czynienia z mentalnością stadną. To całkiem nierealistyczne. Jeśli inwestorzy wciąż kupują akcje wielkich spółek technologicznych przy takich poziomach wycen, to proszą się o kłopoty – ocenia Nick Giacoumakis, prezes funduszu NEIRG Wealth Management.

Część ekspertów wskazuje wręcz, że korekta bardzo przydałaby się amerykańskiemu rynkowi akcji, gdyż byłaby dobrą okazją do zakupów. – Naprawdę mam nadzieję, że wkrótce na rynku dojdzie do korekty. Początkowo może ona sprawić, że poczujemy się gorzej, ale mam mnóstwo pieniędzy, które muszą zacząć pracować dla klientów. Wykorzystam więc przecenę do zakupów – twierdzi Nancy Tengler, dyrektor inwestycyjna w firmie Laffer Tengler Investments.

Na nastroje inwestorów wpływa m.in. sezon wyników w USA. Do wtorkowego otwarcia sesji raporty za czwarty kwartał przedstawiły 242 spółki z indeksu S&P 500. Według wyliczeń analityków firmy FactSet raporty te sugerują, że zyski na akcje spółek z tego indeksu wzrosły w czwartym kwartale o 1,6 proc. Ogólnie 78 proc. firm miało ten wskaźnik lepszy od prognoz.

Giełda
Inwestycyjne okazje akcji z GPW
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Giełda
Króciutka radość z rekordów hossy
Giełda
Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem
Giełda
2500 pkt staje się celem za wysokim dla WIG20
Giełda
Byki próbują zmazać wczorajszą plamę rynkową