Czy firmy biotechnologiczne ponownie wrócą do łask?

W 2024 r. firmy opracowujące nowe leki mogą wrócić na radary inwestorów. Wiele z nich jest wycenianych bardzo atrakcyjnie.

Publikacja: 12.12.2023 03:00

Czy firmy biotechnologiczne ponownie wrócą do łask?

Foto: Bloomberg

Choć główny indeks warszawskiej giełdy WIG bije kolejne rekordy, walory spółek z branży biotechnologicznej w większości nie skorzystały zbytnio z trwającej hossy.

Blisko przesilenia

W tym roku zostały one wyraźnie w tyle, pod wpływem globalnego negatywnego nastawienia do całej branży biotechnologicznej. – Zachowanie krajowych spółek zasadniczo wpisało się w trend globalny, gdzie sektor ten także nie wziął udziału w hossie, i przyczyny także są zbliżone. Kluczowym czynnikiem jest oczywiście utrzymujący się wysoki koszt pieniądza, który w branży biotechnologicznej, zwłaszcza tej niebędącej w fazie komercjalizacji, ma ogromne znaczenie – zauważa Sebastian Trojanowski, zarządzający portfelami w Ipopemie TFI.

Wyjaśnia, że spółki biotechnologiczne z projektami we wczesnych fazach badań klinicznych wymagają cyklicznego finansowania, zwykle przez emisję akcji, co przy wysokim koszcie kapitału oznacza duże rozwodnienie i jest to odzwierciedlane w notowaniach.

Równocześnie ocenia, że ten czynnik powinien tracić na znaczeniu w 2024 r., ponieważ prognozy ekonomistów zakładają obniżki stóp procentowych, a ponadto część spółek zapewniła sobie finansowanie średnioterminowe i może skupić się na badaniach i rozwoju. – O ile stopy zwrotu za mijający rok nie zachwycają, o tyle w 2024 r. relatywnie niskie wyceny wespół ze spadkiem rynkowych stóp powinny wspierać nastawienie do tego sektora, lecz jak zwykle w poszczególnych przypadkach będą decydować twarde dane z badań klinicznych i na to każdy musi zwracać największą uwagę. Ma to bardzo duże znaczenie na krajowym rynku biotechów, gdyż możliwości dywersyfikacji w tym sektorze są ograniczone z uwagi na niewielką liczbę notowanych firm – wskazuje.

Jest potencjał

Sektor ten może być ciekawą opcją na 2024 r. Przemawiają za tym wyceny zawarte w najnowszych raportach analityków. Wynika z nich, że najbardziej niedowartościowane są papiery Celon Pharmy, Ryvu, Molecure i Captora.

Krzysztof Radojewski, analityk Noble Securities, pozytywnie zapatruje się na akcje Celon Pharmy, wyceniając je po 29,10 zł, o niemal 80 proc. powyżej ceny płaconej na rynku. Ekspert zwraca uwagę, że spółka zakończyła rekrutację w ramach II fazy badań klinicznych agonisty GPR40, a w najbliższych miesiącach zakończy również rekrutację w dwóch kolejnych badaniach II fazy – inhibitora PDE10A i inhibitora JAK/ROCK. – To sprawia, że w 2024 r. spółka powinna opublikować sporo danych klinicznych, które zweryfikują jej projekty – wskazuje. Jednocześnie zauważa, że w tzw. międzyczasie zarząd pracuje nad partnerstwem w pięciu najbardziej zaawansowanych projektach.

Beata Szparaga-Waśniewska, analityczka BM mBanku, w najnowszym raporcie odniosła się do perspektyw aż siedmiu spółek z sektora notowanych na krajowym rynku. Najmocniej niedowartościowaną spółka w tym gronie jest Molecure. Jej zdaniem cena akcji powinna teoretycznie zmierzać w kierunku 37 zł, co oznacza ok. 85 proc. potencjału względem aktualnej ceny giełdowej. Chociaż ekspertka dostrzega istotne ryzyko emisji akcji w 2024 r., najbardziej zaawansowane projekty biotechnologicznej spółki, będące w fazie badań klinicznych, w najbliższych miesiącach mogą dostarczyć kluczowych danych. W przypadku projektu OATD-01 spodziewa się transakcji partnerskiej w przyszłym roku, a w przypadku OATD-02 może to nastąpić w 2025 r. Poza Molecure zalecenie „kupuj” wydała dla akcji Captora i Celonu Pharmy. Z kolei w przypadku PolTREG-u, Ryvu i Selvity rekomenduje „trzymaj”, a Mabion jako jedyny otrzymał zalecenie „sprzedaj”.

Choć główny indeks warszawskiej giełdy WIG bije kolejne rekordy, walory spółek z branży biotechnologicznej w większości nie skorzystały zbytnio z trwającej hossy.

Blisko przesilenia

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
WIG20 próbuje powalczyć o 2500 pkt
Giełda
NYSE będzie działać 24/7? To byłaby prawdziwa rewolucja
Giełda
WIG20 znów nie może sforsować poziomu 2500 pkt
Giełda
Łowy na dywidendy czas rozpocząć
Giełda
WIG20 w efektownym stylu powraca powyżej 2500 pkt