WIG20 po czterech zwyżkowych dniach w czwartek tracił 0,8 proc. Pierwsze godziny piątkowej sesji zapowiadają spokojny dzień. Indeks dużych spółek utrzymuje się na 1958 pkt, co oznacza spadek o 0,1 proc. Sporym ciężarem dla GPW są dziś banki. Indeks skupiający tego typu spółki zniżkuje o 1,3 proc., poniżej 8400 pkt. WIG20 radzi sobie jednak dzięki ponad 2-proc. umocnieniu Asseco Poland, a także blisko 2-proc. zwyżkach CD Projektu i Orlenu. Mocne są dziś także Dino Polska i Kruk. Oprócz banków w słabszej formie jest też LPP.

W Europie na giełdach przeważa czerwień

Większość europejskich indeksów świeci dziś na czerwono. Niemiecki DAX traci 0,6 proc., a francuski CAC40 0,5 proc. Spadkami zakończyła dzisiejszą sesję również większość indeksów azjatyckich. Najsłabszy wśród nich był Hang Seng, który spadł o 2,3 proc.

Czytaj więcej

Inflacja znacząco wyhamowała. GUS opublikował najnowsze dane

Ropa w górę

Od rana drożeje ropa naftowa. Cena baryłki WTI sięga 85,6 dolarów, co oznacza 3,3-proc. wzrost. Uncja złota wyceniana jest na 1887 dolarów, czyli o 1 proc. wyżej niż w czwartek na zamknięciu.

Dziś pojawił się ostateczny odczyt inflacji za wrzesień, która wyniosła 8,2 proc. rok do roku, zatem była zgodna ze wstępnym szacunkiem.