Na debiut na głównym parkiecie GPW, spółka czekała 7 lat po tym jak pojawiła się na rynku NewConnect. Plany pojawienia się na głównym parkiecie były już w 2017 r., jednak pandemia, zmiany w przepisach rozliczeniowych właścicieli nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, wojna na Ukrainie wydłużyła ten proces. „Czeka Polskę i świat transformacja energetyczna. My te usługi i produkty, potrzebne do tej zmiany dostarczamy. Popyt na mikroinstalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła to już nie kwestia boomu, a potrzeb ekonomicznych. Dostarczamy te usługi dla domu, ale i dla firm, dla wielkoskalowych farm fotowoltaicznych” – powiedział podczas debiutu prezes firmy Dawid Zieliński.

Firma ma wkrótce pokazać strategię rozwoju na kolejne lata. Columbus to jedna z największych w Polsce firm zajmujących się montażem i dostawą usług z sektora mikroinstalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła.

W marcu firma zainstalowała ok. 800 instalacji na budynkach jednorodzinnych. Firma planuje, że za kilka miesięcy wzrośnie o ok. 4–5 tys., do ok. 10 tys. nowych instalacji w skali miesiąca. „Szacujemy, że wówczas Columbus będzie montować już 1500 instalacji miesięcznie. Chcemy mieć między 15 a 30 proc. rynku” – mówił niedawno w rozmowie z redakcją prezes Zieliński.

Debiut przypada na czas, kiedy po zmianie na mniej korzystną formę rozliczeń nowych prosumentów, a więc właścicieli domowej fotowoltaiki, część firm zajmujących się montażem znika z rynku. Zainteresowanie ze strony klientów bowiem spadło.

„W ciągu ostatnich 12 miesięcy z rynku fotowoltaicznego zniknęło bądź przebranżowiło się ponad 90 proc. firm. Pozostało jedynie kilka większych podmiotów” – mówił w tej samej rozmowie prezes.