Są powody do radości

Kolejny tydzień z rzędu przyniósł zwyżki na wielu giełdach.

Publikacja: 15.08.2016 19:21

Foto: Bloomberg

Dla indeksu rynków wschodzących MSCI Emerging Markets miniony tydzień był piątym z rzędu oznaczającym zwyżki. I trudno się temu dziwić, gdyż po światowych giełdach rozlewał się optymizm. Amerykańskie indeksy S&P 500, Dow Jones Industrial oraz Nasdaq Composite jednocześnie pobiły rekordy, co się zdarzyło po raz pierwszy od 1999 r.

Luźna polityka pieniężna kluczowych banków centralnych wciąż daje inwestorom zachętę do zakupów akcji. Taka atmosfera musiała doprowadzić do zwyżek również na rynkach wschodzących.

Inwestorów nie zraziły nawet słabsze, niż oczekiwano, dane gospodarcze napływające z Chin. Na początku roku tego typu statystyki ekonomiczne wywoływały wstrząsy na światowych giełdach, teraz stosunkowo mało się nimi przejmują nawet na rynkach Chin kontynentalnych.

– Na rynkach wschodzących mamy do czynienia z pewnym poziomem optymizmu, gdyż obawy przed spowolnieniem gospodarczym w Chinach i na świecie się zmniejszyły – wskazuje William Jackson, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics. – Środowisko zewnętrzne jest dosyć życzliwe, gdyż amerykańska Rezerwa Federalna dłużej trzyma stopy procentowe na niskim poziomie, a perspektywy dodatkowego luzowania polityki pieniężnej przez inne banki centralne dają inwestorom dodatkowe wsparcie – dodaje.

Indeks Shanghai Composite zyskał w zeszłym tygodniu 2,5 proc. Tylko w piątek wzrósł o 1,6 proc., choć dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycjach w aglomeracjach miejskich ChRL były lekko rozczarowujące.

Inwestorzy uznali jednak, że ważniejsze dla nich są spekulacje dotyczące przejęć dokonywanych w branży deweloperskiej. Subindeks firm budowlanych wzrósł więc w piątek o 4,7 proc., a papiery Vanke China, jednej z firm mającej stać się obiektem przejęcia, skoczyły o 10 proc.

– Cały sektor nieruchomości rośnie, gdyż inwestorzy spekulują, że kolejne firmy w branży staną się celami przejęć. Rynek znalazł sobie nową, ekscytującą grę – twierdzi Wu Kan, zarządzający funduszem w szanghajskiej firmie JK Life Insurance.

Deweloperom poszczęściło się również na giełdzie tureckiej. Prezydent Recep Erdogan powiedział, że nieobniżenie oprocentowania pożyczek hipotecznych byłoby „zdradą". Pożyczkodawcy potraktowali to, jak widać, dosłownie, gdyż wielu z nich obniżyło oprocentowanie kredytów.

To zaś dało impuls do zwyżek cen akcji firm deweloperskich. Np. papiery powiązanej z rządem firmy budowlanej Emlak Konut zyskały od początku miesiąca ok. 10 proc.

Turecki indeks giełdowy BIST 100 ma za sobą dobry tydzień i jest już o ok. 9 proc. wyżej niż na początku roku. Do odrobienia strat po nieudanym zamachu stanu z 15 lipca w piątek brakowało mu już mniej niż 4 proc.

Dobrą passę mają również rynki latynoamerykańskie. Meksykański indeks IPC pobił w czwartek historyczny rekord, a brazylijski Bovespa solidnie rósł w końcówce tygodnia, gdyż bank centralny Brazylii zwiększył interwencje mające osłabić narodową walutę, reala.

W zeszłym tygodniu posunęła się również do przodu sprawa odwołania prezydent Dilmy Rousseff, więc inwestorzy mieli powody do zadowolenia. Od początku roku indeks Bovespa wzrósł już o ok. 35 proc.

Giełda
WIG20 rysuje drugą czarną świecę
Giełda
Niejednoznaczne sygnały z rynku IPO
Giełda
Rajd i nowe rekordy krajowych indeksów zakończone realizacją zysków
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna