Przypomnijmy, że wczoraj indeks największych spółek spadł nieznacznie o 0,14 proc. Bykom udało się jednak utrzymać wynik WIG20 powyżej 2400 pkt. Krótko po otwarciu piątkowego handlu indeks znajduje się na poziomie 2402 pkt., co oznacza spadek o 0,2 proc. Najmocniej traci JSW i Alllegro, odpowiednio o 1 proc., i 0,8 proc. Z kolei na szczycie tabeli znajduje się Asseco Poland, którego notowania rosną o 1,2 proc.

Indeksy w USA mają za sobą słabą sesję, przede wszystkim ze względu na wyprzedaż spółek technologicznych. S&P 500 spadł o 1,4 proc., a Nasdaq stracił 2,5 proc.

Słabość Big Tech, w tym spadek notowań Amazona o 2,4 proc. i Microsofu o 4,2 proc. zaważyły na Nasdaqu. Akcje Snap staniały o około 10 proc., a walory Tesli były ponad 6 proc. na minusie.

Art Hogan, główny strateg w National Securities, powiedział, że wiele spółek technologicznych jest wciąż przewartościowanych, biorąc pod uwagę oczekiwania, że Fed może kilka razy podnieść stopy procentowe w 2021 r.

Wielu ekonomistów spodziewa się w tym roku trzech podwyżek stóp procentowych, ale prezes James Bullard, prezes Rezerwy Federalnej w Saint Louis powiedział, że decydenci mogą być bardziej agresywni i podnieść stopy czterokrotnie. Inny regionalny prezes Fed, Raphael Bostic z Atlanty, powiedział, że jest otwarty na rozpoczęcie cyklu już w marcu.

Dziś rozpoczyna się sezon na publikacje wyników wśród największych pożyczkodawców z Wall Street. Przed rozpoczęciem sesji raport opublikują JP Morgan, Citigroup i Wells Fargo. Analitycy spodziewają się, że zyski wielu banków w 2021 r. były rekordowe.

Negatywne nastroje z USA przeniosły się również do Azji. Japoński Nikkei spadł o 1,3 proc., a południowokoreański Kospi i chiński Shanghai Composite spadały pod koniec handlu odpowiednio o 1,4 proc. i 1 proc.