Od paru dni to wydarzenia na Ukrainie i prezydent Rosji Władimir Putin decydują o tym, co dzieje się na światowych rynkach. Nie inaczej było też we wtorek. Po poniedziałkowych dramatycznych spadkach wywołanych obawami o możliwą eskalację konfliktu na Ukrainie, wtorek przyniósł całkowitą zmianę nastrojów.

Już początek dnia przyniósł wzrosty na europejskich parkietach.?Wszystko za sprawą informacji, że Putin rozkazał powrót do baz wojsku biorącemu udział w manewrach przy granicy z Ukrainą. W trakcie późniejszej konferencji prasowej prezydent Rosji poinformował zaś m. in., że nie oczekuje włączenia Krymu do Rosji oraz że nie widzi na razie konieczności wprowadzenia wojsk na Ukrainę. Te zapowiedzi wystarczyły, by giełdy zaczęły odrabiać spadki. Nie należy jednak zapominać, że sytuacja za naszą wschodnią granicą jest wciąż napięta, więc w kolejnych dniach doniesienia z tego kraju znowu mogą mieć spory wpływ na sytuację na rynkach.

Poprawa nastrojów na światowych giełdach sprawiła, że udany dzień ma za sobą również giełda w Warszawie.?WIG20 zyskał?2,2 proc., a WIG zakończył dzień na 2,5-proc. plusie. W gronie największych spółek z naszego rynku najbardziej udany dzień miał ukraiński Kernel Holding, którego akcje podrożały o?9,2 proc. Nie można jednak zapominać, że wcześniej papiery tej spółki zostały mocno przecenione w ślad za niepokojącymi doniesieniami z Ukrainy. Tylko w poniedziałek jej kapitalizacja stopniała o 20,6 proc. Także na szerokim rynku zauważalny był wzrost kursów spółek prowadzących działalność na Ukrainie.?W tym gronie wymienić warto chociażby firmy Sadovaya Group, Industrial Milk Company oraz?Coal Energy.

We wtorek praktycznie pusty był kalendarz publikacji danych makroekonomicznych. Dlatego od początku wiadomo było, że za nastroje na rynkach odpowiadać będą doniesienia z Ukrainy. Tym bardziej, że w poniedziałek inwestorzy całkowicie zignorowali publikowane dane. Także w środę inwestorzy z zainteresowaniem śledzić będą informacje napływające z tego kraju. Warto jednak odnotować również zaplanowaną na ten dzień publikację indeksów PMI dla usług Chin, Francji, Niemiec, strefy euro i USA oraz indeksu ISM dla usług Stanów Zjednoczonych Ameryki. Opublikowany zostanie też raport ADP przedstawiający szacunkową zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym poza rolnictwem w USA w minionym miesiącu. W wypadku polskiego rynku poznamy zaś decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Eksperci przewidują, że zostaną one utrzymane na niezmienionym poziomie.