Analitycy BofA Merrill Lynch zmienili rekomendacje dotyczące lokowania kapitału w naszym kraju z „niedoważaj" na „neutralną". Indeksom będzie pomagać m.in. łagodzenie polityki pieniężnej przez EBC.

Zdaniem ekspertów naszemu rynkowi sprzyja również spodziewane cięcie stóp przez NBP, co powinno wzmocnić wzrost gospodarczy w 2015 r. Natomiast znaczące zasoby gotówki, jakie obecnie posiadają fundusze emerytalne, powinny skłonić je do zakupów akcji. Jak podkreślają eksperci, fundusze mają obecnie takie zasoby gotówkowe, jak podczas górki w 2001 r.

Rynkowi akcji powinien sprzyjać też solidny 3-proc. wzrost naszej gospodarki. Widać również poprawę w poszczególnych segmentach rynku, np. w nieruchomościach.

Za lokowaniem pieniędzy na warszawskiej giełdzie przemawiają również niskie stopy procentowe, które powodują że lokaty nie są atrakcyjną alternatywą dla inwestorów. Ponadto, jak pokazały ostatnie lata, spółki z GPW wypłacają również wysokie dywidendy. Średnia stopa dywidendy przewyższa rentowność obligacji skarbowych. Z zapowiedzi spółek na przyszły rok wynika, że wiele firm zamierza wypłacić wyższe dywidendy niż w tym roku. Najbardziej hojny będzie sektor finansowy, na czele z PZU, Bankiem Handlowym, Millennium, Pekao oraz mBankiem.