Innowacje w ochronie zdrowia mierzą się z dużymi i specyficznymi dla tej branży wyzwaniami. Wśród nich są choćby zarządzanie rosnącymi potrzebami społeczeństwa przy ciągle malejących kadrach i finansach, wysoki poziom skomplikowania innowacji, a także ograniczona dynamika procesu legislacyjnego – między innymi o tym mówiono podczas panelu „Jak systemowo wdrażać innowacje w ochronie zdrowia?".
W 2016 r. rynek online osiągnął wartość 37 mld zł. W 2022 osiągnie już 74 mld zł. Prognozowany wzrost to 16 proc. rocznie. Tymczasem rynek farmaceutyczny rośnie rocznie o 3 proc. W Polsce mamy ponad 14 tys. aptek, z czego 285 to apteki online.
– Rolą państwa i odpowiedzialnego biznesu jest zapewnienie tego, by cyfryzacja była bezpieczna dla pacjenta – podkreślała w dyskusji Dagmara Brzezińska-Marcu, dyrektor segmentu Zdrowie Allegro. – Apteki to często firmy rodzinne, które potrzebują ogromnych nakładów czasu i pieniędzy, by wejść w ten rynek. Nasza platforma oferuje rozwój ogromnej ilości narzędzi. Dla nas priorytetem jest dać możliwość rozwoju aptekom, by aptekarze i klienci mogli czuć się bezpiecznie. Jednak problemem jest niespójność organów kontroli, które różnie interpretują przepisy prawa, co powoduje niechęć aptek do wchodzenia w biznes online. Innowacje w łańcuchu dostaw będą rozwijane również z rosnącą popularnością aptek online – podkreśliła.
Z kolei Marcin Bruszewski, dyrektor generalny Philips Health Systems w Polsce i krajach bałtyckich, przedstawił perspektywę firmy w zakresie wdrażania innowacji medycznych w Polsce.
– Najnowsza edycja raportu Future Health Index wyraźnie pokazuje gotowość Polski do wdrożeń nowych technologii. Wszyscy czekają na innowacje oraz na usprawnienia, które pozwolą na ich wdrożenie. Większość naszych pacjentów już teraz jest gotowa, by zarządzać swoimi danymi medycznymi, chce także dzielić się nimi z personelem medycznym. Czy system jest gotowy? Na pewno nie tak bardzo jak pacjenci, ale też nie jesteśmy na samym końcu. Wdrażanie rozwiązań z zakresu e-zdrowia może nam ułatwić choćby 5G. Musimy przyspieszyć transfer danych, by móc rozwijać cyfrowe kompetencje, ale przede wszystkim niezbędna jest interoperacyjność, by w ogóle dane mogły być przesyłane między placówkami ochrony zdrowia – powiedział Marcin Bruszewski.