Reklama

#RZECZoBIZNESIE: Borys Stokalski: Blockchain dopiero szuka zastosowań

Sama technologia, jej matematyczne własności stają się gwarancją tego, że to, co jest zapisane w łańcuchach blockchain jest zgodne z prawdą – mówi Borys Stokalski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, gość programu Marcina Piaseckiego.

Aktualizacja: 10.01.2019 13:19 Publikacja: 10.01.2019 12:08

#RZECZoBIZNESIE: Borys Stokalski: Blockchain dopiero szuka zastosowań

Foto: tv.rp.pl

Gość podjął temat wyzwań, które czekają branżę teleinformatyczną.

5G

Stokalski wyjaśnił, że jest to sieć projektowana dla urządzeń. - Urządzeń, które będą się ze sobą komunikować w internecie za niewiele lat, będzie 30-50 mld. Przedmioty, którymi posługujemy się na co dzień stają się coraz bardziej „inteligentne". Dzięki 5G i tym urządzeniom świat wokół nas będzie się stawał coraz bardziej wygodnym miejscem do funkcjonowania – mówił.

Komunikowanie się ze sobą urządzeń to kwestia dostępnego pasma dla tej komunikacji. Widmo elektromagnetyczne jest zasobem, którego nie da się pomnożyć.

- Do dzisiaj problemem jest, że nasycamy swoje terytorium usługami transmisji i mieści się jej coraz mniej. A potrzeby rosną. Chcemy mieć do dobrych serwisów wideo w każdym miejscu i czasie czy np. zarządzać flotą samochodów służbowych na odległość itd. - tłumaczył Stokalski.

Reklama
Reklama

- Częstotliwości nie mamy m.in. dlatego, że regulacje dotyczące dostępnych pasm i gęstości promieniowania elektromagnetycznego pochodzą z czasów PRLu. Wtedy były barierą dla krótkofalarstwa, żeby za bardzo się nie rozwijało – dodał.

Przemysł 4.0

Stokalski ocenił, że w świecie polskiego przemysłu brakuje istotnego motywu wyzwalającego odwagę inwestowania i transformowania własnej organizacji. - Transformacja cyfrowa jest problemem dla organizacji dojrzałych, które sobie radzą. Dobrze im idzie, więc po co się zmieniać – mówił.

Podkreślił, że część państwowych inwestycji musi iść w edukację menadżerów.

- Niekoniecznie w kapitał startupowy, tylko do dojrzałych organizacji, żeby obniżać im ryzyko inwestowania w innowacje. Wtedy do startupów nie przychodzi kapitał, tylko zamówienia na zrobienie konkretnych rzeczy u klientów. Wtedy produkty stają się dojrzalsze, a firmy zarabiają pieniądze u swoich klientów – ocenił.

Zaznaczył, że w Polsce powstają rozwiązania, które nie mają się czego wstydzić w porównaniu z podobnymi zachodnioeuropejskimi czy amerykańskimi konstrukcjami.

- Niestety w Polsce nie ma chętnych na te rozwiązania. Jednak w firmach działających w sieciach kooperacji, jak przemysł motoryzacyjny, już tak. Tam zapadają globalne decyzje, że np. pozbywamy się wózków widłowych, chcemy mieć roboty – mówił gość.

Reklama
Reklama

Blockchain

Stokalski zauważył, że to ciekawa technologia, która dopiero szuka zastosowań. - Oczywiście kryptowaluty to świat sam w sobie – mówił.

- Poza tym blockchain to materializacja trwałego nośnika. Np. dla operatorów telekomunikacyjnych ogromny ból to fakt, że muszą zmagać się z dokumentacją papierową. To jest absurdalne, że nowoczesne firmy muszą zajmować się papierem. Blockchain jest technologią, która pozwala zastąpić trwały nośnik – dodał.

Podkreślił, że fakty i zdarzenie, które są zarejestrowane w tych łańcuchach, mają wiarygodność trzeciej zaufanej strony, bez potrzeby istnienia tej trzeciej strony.

- Sama technologia, jej matematyczne własności stają się gwarancją tego, że to, co jest zapisane w łańcuchach blockchain jest zgodne z prawdą. To w istotny sposób obniża koszty zaufania - ocenił Stokalski.

Gość podjął temat wyzwań, które czekają branżę teleinformatyczną.

5G

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Reklama
Finanse
Bruksela zablokowała najważniejszy fundusz Putina. Kieruje nim były obywatel Ukrainy
Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Finanse
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Finanse
Kulawa moralność finansowa Polaków. Ponad 2/5 z nas akceptuje oszustwa
Reklama
Reklama