Senat zatwierdził w poniedziałek nominowaną wcześniej przez prezydenta Joe Bidena Janet Yellen na stanowisko sekretarza skarbu USA. Za głosowało aż 85 senatorów, a przeciw opowiedziało się 15 (wszyscy z Partii Republikańskiej).

Janet Yellen stała się tym samym pierwszą kobietą w historii USA na tym fotelu. „Zatwierdzenie Yellen na sekretarza rozbija kolejny szklany sufit. W dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn, to orzeźwiające wreszcie zobaczyć kobietę kierującą Departamentem Skarbu” - stwierdziła w oświadczeniu po głosowaniu demokratyczna senatorka Dianne Feinstein, cytowana przez agencję Reutersa.

Dzięki błyskawicznej nominacji była szefowa Fed może zacząć już współpracować z Kongresem w walce z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Przed Yellen stoi wielkie wyzwanie wyprowadzenia amerykańskiej gospodarki z kryzysu, uzdrowienia finansów publicznych i kształtowania nowej polityki gospodarczej w tych trudnych czasach.

74-letnia ekonomistka będzie ogrywać kluczową rolę między innymi w realizacji programu gospodarczego prezydenta Joe Bidena, w tym ogromnego pakietu stymulacyjnego opiewającego na 1,9 bln dol. To właśnie on był w ostatnim czasie zarzewiem konfliktu z Republikanami, którzy uważają sumę pomocy za zbyt wysoką.

Yellen będzie też spełniać inne obietnice wyborcze Bidena, w tym zmiany podatkowe. Biden zapowiedział między innymi podwyżkę podatków od długoterminowych zysków kapitałowych i dywidend dla najlepiej zarabiających inwestorów.