Zwiększenie limitów inwestycyjnych dla funduszy emerytalnych, rozwój rynku obligacji korporacyjnych oraz ułatwienia rozliczeń podatków w Internecie – to najważniejsze zadania dla Rady Rozwoju Rynku Finansowego na ten rok. Rada jest najważniejszym forum, na którym przedstawiciele instytucji finansowych, nadzoru i Ministerstwa Finansów dyskutują na temat zmian w prawie i rozwoju rynku.

– Mamy nie tylko wolę, ale też absolutną konieczność wsłuchania się w państwa doświadczenia i opinie – zapewniał minister finansów Jacek Rostowski.

Wczoraj przedstawiciele instytucji finansowych mówili mu o swoich oczekiwaniach. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych domaga się wprowadzenia ułatwień w inwestowaniu oszczędności przyszłych emerytów. Skierowała w tej sprawie list do ministra. Jednym z problemów jest fakt, że obecnie fundusze mogą lokować w innych krajach jedynie 5 proc. aktywów, a ponadto mogą kupować tam jedynie papiery posiadające rating. IGTE proponuje zniesienie tego wymogu oraz zwiększanie limitu inwestycji zagranicznych o 5 pkt proc. rocznie tak, żeby w 2015 r. wynosił 30 proc. Jednocześnie fundusze chciałyby mieć możliwość inwestowania m.in. na rynku private equity, w fundusze notowane na giełdach (tzw. ETF), waluty czy instrumenty pochodne. Prezes IGTE tłumaczy, że nie chodzi o spekulację, ale o zabezpieczenie przed ewentualnymi stratami.

Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed polskim rynkiem finansowym jest również rozwinięcie obrotu obligacjami korporacyjnymi. Rada ma się zająć tą sprawą najwcześniej w maju. Jednym z problemów jest brak jednej platformy handlu obligacjami. Tymczasem firmy emitują coraz więcej papierów dłużnych – w zeszłym roku wartość emisji zwiększyła się aż o 25 proc. Utworzeniem platformy interesowały się niezależnie GPW i MTS-CeTO.

W tym roku rada chce również pracować nad możliwością elektronicznego rozliczania podatków. Ma to ograniczyć koszty dla firm oraz utrudnić oszustwa podatkowe.