Dane Narodowego Banku Polskiego nie pozostawiają wątpliwości. Kredyty dla firm są coraz droższe. Nie tylko dlatego, że bank centralny podnosi stopy procentowe, ale również z powodu wzrostu marż pobieranych przez banki komercyjne. W ubiegłym roku były one bardzo niskie, szczególnie w przypadku dużych firm.
– Kilka banków przeprowadziło w ubiegłym roku analizę marż kredytowych i doszło do wniosku, że nie warto udzielać kredytów o bardzo niskiej zyskowności – mówi analityk Domu Maklerskiego BZ WBK Marek Juraś. Sami przedsiębiorcy zauważają, że sytuacja na rynku kredytowym nie jest już tak sprzyjająca. – Widać, że banki oczekują coraz wyższych marż – mówi Krzysztof Kozioł, rzecznik firmy Budimex-Dromex. Jak wyjaśnia, każdy wzrost kosztów przenosi się na koszt oferty firmy. – Drożejące kredyty wzmacniają i tak już silną presję kosztową, jaka dotyka nas w wyniku podniesienia cen surowców, opakowań i wynagrodzeń – przyznaje Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej. Dotyka to też deweloperów, którzy najprawdopodobniej będą zmuszeni do ograniczania inwestycji.
W grudniu średnie oprocentowanie kredytu korporacyjnego wynosiło 7,2 proc., o 1,1 pkt proc. więcej niż w sierpniu. W tym czasie bank centralny podniósł stopy procentowe o 0,5 pkt proc. Jeszcze w sierpniu przeciętny kredyt był oprocentowany o 1,2 pkt proc. wyżej niż koszt pieniądza na rynku międzybankowym (WIBOR). W grudniu było to już 1,5 pkt proc. – Marże będą rosły. Banki ostrzej podchodzą do oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw – przyznaje analityk CA IB Marcin Jabłczyński. – Wpływa na to kryzys finansowy na Zachodzie, który podnosi koszt finansowania przez banki.
Przejawem kryzysu są trudności rządu brytyjskiego w znalezieniu inwestora dla zadłużonego banku Northern Rock. W weekend zapadła decyzja o jego nacjonalizacji.
Jak w tym roku może się kształtować oprocentowanie kredytów korporacyjnych? Średnio nie powinny one być droższe niż 8 proc. Zdaniem Marka Jurasia średni wzrost marży na kredytach dla przedsiębiorstw nie powinien być wyższy niż 0,5 pkt proc. Oznacza to, że marże powinny sięgnąć 2 proc. Z kolei obecne notowania kontraktów terminowych wskazują, że w ciągu pół roku WIBOR może sięgnąć 6 proc.