Reklama
Rozwiń

Nowe fundusze na polskim rynku

Na rynku pojawią się kolejne produkty, które mają być alternatywą dla notującej spadki giełdy i dać klientom stałe stabilne zyski

Publikacja: 27.08.2008 07:06

Nowe fundusze na polskim rynku

Foto: Rzeczpospolita

Szwajcarski fundusz hedgingowy Aldini, który w lipcu wystartował na polskim rynku z ofertą dla klientów instytucjonalnych, teraz powalczy o detalicznych odbiorców. – W najbliższych dniach podpiszemy umowę dystrybucyjną z jednym z czołowym polskich TFI, która umożliwi sprzedaż szwajcarskich funduszy dużej liczbie klientów detalicznych – mówi Malek Sano, odpowiedzialny za działalność Aldini Polska. Inwestycje w fundusze Aldini mają być dostępne dla średnio zarabiających Polaków. Fundusze Aldini należą do Rasini Group, która zarządza aktywami o wartości ponad 2 mld dolarów.

O klientów indywidualnych powalczy też GO TFI, które jest w trakcie podpisywania umowy na sprzedaż certyfikatów uczestnictwa również w szwajcarskich funduszach. – Docelowo zaoferujemy dziesięć funduszy o różnych profilach ryzyka i różnych strategiach – mówi Tomasz Kołodziejak, wiceprezes GoFinance. W tym przypadku minimalna kwota inwestycji ma wynosić około 150 tys zł.

Na początku 2009 r. tego typu produkty ma wprowadzić również New World Alternative Investments. – Jesteśmy w trakcie składania wniosku o rozpoczęcie działalności maklerskiej. Dlatego wprowadzenie funduszy hedge do naszej oferty planujemy na początek przyszłego roku – mówi Mateusz Walczak NWAI. Spółka zaoferuje kilka produktów. – Fundusze mają przynosić średnio 10 – 15 proc. zysku w euro rocznie – dodaje Walczak.Progi wejścia w inwestycje mają być ustawione na różnych poziomach, a najniższy może wynieść kilka tysięcy euro.

Celem funduszy hedgingowych jest osiąganie zysku również w sytuacji spadków na rynkach kapitałowych. Jest to możliwe dzięki inwestycjom m.in. w instrumenty pochodne oraz kontrakty terminowe i zabezpieczanie swoich pozycji przed spadkami na giełdzie. Część z nich prowadzi bardzo agresywną, a więc ryzykowną politykę inwestycyjną. Jednak cel ten nie zawsze daje się osiągnąć. Minione półrocze okazało się najgorsze od blisko dwóch dekad, a fundusze hedgingowe zakończyły je stratą.

– Czym innym jest zarabianie na giełdowych spadkach, a czym innym funkcjonowanie w warunkach krachu na rynkach finansowych, który ostatnio obserwujemy – mówi Tomasz Korab, wiceprezes Opera TFI.

Towarzystwa oferujące w Polsce nowe produkty nie będą same inwestowały powierzonych im środków, tylko będą kupowały certyfikaty uczestnictwa światowych funduszy hedgingowych.

W Polsce działają już fundusze takie jak Investors TFI i Opera TFI, które posiadają produkty nastawione na tzw. absolutną stopę zwrotu (przynoszenie zysków w każdych warunkach). Nie są to jednak typowe fundusze hedgingowe.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: w.iwaniuk@rp.pl

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora