Producenci aut w USA dostaną 17,4 mld dol. pożyczki

Amerykański rząd zaproponuje przeżywającym kłopoty producentom aut w USA pożyczki na łączną sumę do 17,4 miliarda dolarów - podało źródło w Białym Domu

Aktualizacja: 19.12.2008 17:09 Publikacja: 19.12.2008 14:55

Warunkiem uzyskania pomocy jest głęboka restrukturyzacja firm samochodowych i ustępstwa ze strony pracowników i związków zawodowych. "Wielka trójka" producentów samochodów - General Motors, Ford i Chrysler - znalazła się na krawędzi bankructwa.

Prezydent Bush oświadczył, że "nie byłoby rzeczą odpowiedzialną pozwolić upaść firmom samochodowym". Dodał też, że bankructwo nie byłoby rozwiązaniem dla tego przemysłu, a upadek "wielkiej trójki" z Detroit byłby "bolesnym ciosem" dla całej amerykańskiej gospodarki.

Pomoc dla General Motors Corp. wyniesie 13,4 mld dolarów, a Chrysler LLC. otrzyma 4 mld dolarów. Dodatkowe 4 mld dolarów otrzyma GM w lutym przyszłego roku po spełnieniu wymaganych przez rząd warunków.

Ford Motor Corp. oświadczył, że nie potrzebuje natychmiastowej pomocy. Chrysler i GM poinformowały, że bez rządowej interwencji staną się w najbliższym czasie niewypłacalne.

Firma Chrysler ogłosiła w piątek, że przyjmuje wszelkie warunki stawiane przez rząd i że podpisała list intencyjny z takim zobowiązaniem.

Chrysler, najmniejszy z samochodowych gigantów poinformował kilka dni wcześniej, że jego fabryki zostaną zamknięte na miesiąc. Prezes koncernu Robert Nardelli podkreślił w swoim oświadczeniu, że dziękuje rządowi i ministerstwu skarbu za zaufanie. Podobny komunikat wydał zarząd GM.

Bush podkreślił, że pakiet ratunkowy dla przemysłu samochodowego łączy się z surowymi wymogami: producenci samochodów mają trzy miesiące na przygotowanie planów restrukturyzacyjnych. Jeżeli nie opracują ich do 31 marca, będą musieli zwrócić rządowy kredyt.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje