Koniec obniżek stóp procentowych w Polsce

To, że stopy procentowe w sierpniu nie spadną jest prawie pewne. Ale coraz więcej wskazuje na to, że oprocentowanie ustalane przez NBP już nie spadnie w tej kadencji

Publikacja: 24.08.2009 14:39

Koniec obniżek stóp procentowych w Polsce

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

W środę decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej - ekonomiści zgodnie oczekują, że główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 3,5 proc., na którym pozostaje od czerwca. Co więcej, większość z nich oczekuje, że już do końca tej kadencji RPP (czyli do początku 2010 roku) stopy procentowe nie ulegną zmianie.

-Wyższy od oczekiwań wzrost płac, a także szybki wzrost cen w lipcu to kolejny argument dla tej części RPP, która opowiada się za niezmienianiem stóp procentowych — napisali w ostatnim raporcie poświęconym rynkom wschodzącym ekonomiści londyńskiego banku Barclays.

Informacji o możliwych przyszłych decyzjach RPP dostarczyła także publikacja zapisu posiedzenia z lipca, na którym padło wiele argumentów za powstrzymaniem się od kolejnych obniżek — wśród nich były m.in. kwestia bardzo niskich stóp realnych, brak efektów obniżek w przypadku oprocentowania nowych kredytów, a także ożywienie światowej gospodarki.

Przed tygodniem Andrzej Sławiński, jeden z kluczowych członków RPP, przyznał, że prawdopodobieństwo obniżek maleje wraz z nowymi sygnałami świadczącymi o ożywieniu gospodarczym. A znany z gołębich poglądów Stanisław Owsiak wprost powiedział, że w sytuacji kiedy inflacja jest wysoka kolejne obniżki byłyby nierozsądne. Zdaniem Pasquala Diany, ekonomisty banku Morgan Stanley w Londynie, tylko jakieś nieoczekiwane zdarzenie mogłoby sprawić, że RPP zacznie ciąć stopy.

- To musiałoby być gwałtowne umocnienie złotego, albo tragiczne dane o wzroście PKB w drugim kwartale - mówi.

Także polscy ekonomiści rewidują swoje prognozy i coraz śmielej mówią o końcu cyklu. Tak zrobili ostatnio ekonomiści Citibanku, którzy do niedawna mówili o tym, że jesienią stopy mogą jeszcze spaść o ćwierć punktu procentowego.

- Sądzimy, że stopy już nie spadną, głównie za sprawą ożywienia gospodarczego - mówi Michał Karewicz, ekonomista Citibanku.

Koniec cyklu obniżek oznacza, że po okresie stabilizacji stóp RPP powróci do podwyżek oprocentowania wraz z postępującym ożywieniem gospodarczym w Polsce i na świecie. Ekonomiści jednak uspokajają - stopy pozostaną stabilne do przynajmniej połowy przyszłego roku.

NBP
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje