Ma to zniwelować lukę kapitałową w finansowaniu projektów małych i średnich firm, które często napotykają na duże trudności przy pozyskiwaniu kapitału ze źródeł zewnętrznych. Za takie uznaje się choćby restrykcyjne wymogi przy ubieganiu się o kredyt bankowy. Brak kapitału to bariera w rozwoju nowych, wysoko innowacyjnych przedsiębiorstw, szczególnie na początkowym etapie rozwoju.

[wyimek][b] 500 mln CHF [/b]- tyle łącznie wynosi pomoc Szwajcarii dla Polski [/wyimek]

Do nich kierowana jest pomoc ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Jak pieniądze trafią do małych firm? Poprzez fundusze kapitału podwyższonego ryzyka i podmioty zarządzające funduszami kapitałowymi inwestującymi w MSP.

Zostaną one wybrane przez Krajowy Fundusz Kapitałowy, jako instytucję wdrażającą przedsięwzięcie, w otwartym konkursie ofert. Środki im przekazane (łącznie 48 mln franków szwajcarskich) zostaną przeznaczone na inwestycje w instrumenty kapitałowe, quasi-kapitałowe i dłużne funduszy kapitału podwyższonego ryzyka, powstałe w celu inwestowania w MSP. W szczególności chodzi o przedsiębiorców innowacyjnych i prowadzących działalność badawczo – rozwojową.

- Cieszę się, że strona szwajcarska zdecydowała się wesprzeć sektor MSP za pośrednictwem funduszy kapitałowych. To doskonałe uzupełnienie oferty funduszy strukturalnych – mówi Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. Podkreśla, że realizacja projektu zapewni firmom szerszy i mniej sformalizowany dostęp do kapitału. Zgodnie z intencją strony szwajcarskiej minimum 30 proc. wszystkich środków trafi na inwestycje dla MŚP realizowane w województwach: lubelskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim. osa