Komorowski: Polska będzie magnesem dla inwestorów

Modernizacja, rozwój i prywatyzacja - to najważniejsze zadania dla rządu. Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że dzięki nim Polska stanie się najlepszym miejscem do inwestowania w Europie

Publikacja: 31.05.2010 15:42

Komorowski: Polska będzie magnesem dla inwestorów

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki RB Roman Bosiacki

- Staramy się, aby nasz kraj był przyjazny biznesowi - zapewnił Komorowski. - Inwestorom z pewnością optymizmu dodaje fakt, że Polska do niedawna była jedynym krajem w Europie, który skutecznie obronił się przed światowym kryzysem gospodarczym i utrzymał dodatni wzrost gospodarczy. Przypomniał on, że ze wstępnych szacunków wynika, iż Polska w drugim kwartale bieżącego roku przekroczyła 3-proc. wzrost gospodarczy. - Jest więc lepiej, niż przewidywali najwięksi optymiści w najśmielszych prognozach - zaznaczył marszałek.

W porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku, w I kwartale tego roku, eksport Polski wzrósł o 24 proc. W opinii Komorowskiego trzeba tę dobrą sytuację wykorzystać do tego, aby Polska rozwijała się jeszcze szybciej. - Opowiadam się w sposób zdecydowany za konsolidacją finansów publicznych, połączoną z ograniczeniem deficytu budżetowego oraz długu publicznego - podkreślił Komorowski. - Modernizacja i rozwój, to w dalszym ciągu najważniejsze zadania dla rządzących w najbliższych latach, tak samo jak prywatyzacja. Jego zdaniem, udane prywatyzacje eliminują strach przed gospodarką wolnorynkową oraz zwiększają szansę na innowacyjność i konkurencyjność polskiej produkcji. Według marszałka, aby podtrzymać obecne sukcesy gospodarcze potrzebne są w Polsce dalsze inicjatywy legislacyjne dotyczące reformy finansów publicznych, systemu ubezpieczeń społecznych oraz zmian w służbie zdrowia. Oczywiście nie należy zapominać o potrzebnych reformach rynku pracy - dziś bezrobocie przekracza 12 proc., tak więc konieczne są działania mające na celu aktywizację Polaków, zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i wydłużenie aktywności zawodowej pracujących.

Marszałek położył też nacisk na powiązania nauki i biznesu, nowe technologie i długofalowy rozwój infrastruktury. Tymczasem, jak wynika z opublikowanego niedawno raportu World Economic Forum – The Global Enabling Trade Report 2010, warunki do prowadzenia biznesu w Polsce pogorszyły się. Jeszcze rok temu zajmowaliśmy w rankingu 57 miejsce, jeśli chodzi o ocenę procedur, kosztów i infrastruktury potrzebnej do prowadzenia interesów nad Wisłą, w tym roku spadliśmy o jedno oczko na miejsce 58, na 125 ocenianych.

Przed nami znalazła się Rumunia, Grecja i Macedonia, a tuż za Albania, która z roku na rok poprawia swą pozycję w klasyfikacji. W tym roku zajmuje 59 miejsce, choć jeszcze rok temu była klasyfikowana na 63 pozycji. Niestety także w porównaniu do państw z naszego regionu wypadamy słabo. Przed nami znajdują się wszyscy nasi sąsiedzi, czyli państwa bałtyckie, Czesi, Słowacy, Węgrzy.

Pierwsze lokaty niezmiennie zajmują Singapur i Hong Kong. Tuż za nimi uplasowały się Dania, Szwecja i Szwajcaria. O dziwo wśród dużych europejskich gospodarek najlepsze okazały się Niemcy, ale nie zmieściły się do pierwszej dziesiątki – zajmują dopiero 13 pozycję, choć rok wcześniej sklasyfikowano je na 12 miejscu. Na pocieszenie należy jednak dodać, że wyprzedziły Stany Zjednoczone, które spadły w rankingu w ciągu ostatniego roku o 3 miejsca w dół i ostatecznie zajmują 19 miejsce tracąc do lidera ponad 1 punkt.

Nie najlepiej wypadły też azjatyckie tygrysy - Chiny z oceną na poziomie 4,32 punktu znalazły się na pozycji 48, jeszcze dalej są Indie – na 84 miejscu. Jeden z największych spadków w rankingu wśród największych gospodarek na świecie w porównaniu do poprzedniego roku zaliczyła Rosja. Warunki do prowadzenia interesów pogorszyły się tam tak bardzo, że autorzy musieli ja umieścić na pozycji 114, a jeszcze rok temu zajmowała 109 lokatę.

- Wyniki rankingu najlepiej obrazują odporność światowych gospodarek na zagrożenia, jakie wiążą się z globalnymi zawirowaniami kryzysowymi – uważają autorzy raportu. - Mimo kryzysu są kraje, które otwierają swoje rynki i nie pozwalają by kolejne regulacje hamowały rozwój. To w nich najlepiej robić interesy.

W ich ocenie do ograniczania skutków kryzysu przyczyniają się również umowy międzynarodowe jakie część z państwa zawarła w ramach WTO. – Podobnie deklaracje złożone przez G20 przyczyniły się do ograniczenia przynajmniej niektórych barier handlowych – twierdzą twórcy rankingu.. World Economic Forum tworząc co roku indeks najbardziej przyjaznych gospodarek liczy, że dzięki niemu uda się zidentyfikować przeszkody w handlu w różnych krajach i przyczynić się do wzrostu wymiany także kapitałowej. – Dzięki temu wzmocni się wymiana handlowa, wzrosną inwestycje, co przyniesie korzyści dla krajów, ich partnerów handlowych, ale przede wszystkim przyczyni się do wspieranie wzrostu gospodarczego w poszczególnych państwach, ale także w regionie i świecie – uważają autorzy raportu.

Mniej optymistycznie do raportu podchodzi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. – Nie sądzę, aby miejsce w rankingu skłoniło decydentów poszczególnych państw do zdecydowanych działań i likwidacji istniejących barier – wyjaśnia ekonomista. – Nie wydaje mi się także, aby którykolwiek z inwestorów brał go pod uwagę podejmując decyzję o lokowaniu swoich pieniędzy w tym, bądź innym miejscu na świecie.

- Staramy się, aby nasz kraj był przyjazny biznesowi - zapewnił Komorowski. - Inwestorom z pewnością optymizmu dodaje fakt, że Polska do niedawna była jedynym krajem w Europie, który skutecznie obronił się przed światowym kryzysem gospodarczym i utrzymał dodatni wzrost gospodarczy. Przypomniał on, że ze wstępnych szacunków wynika, iż Polska w drugim kwartale bieżącego roku przekroczyła 3-proc. wzrost gospodarczy. - Jest więc lepiej, niż przewidywali najwięksi optymiści w najśmielszych prognozach - zaznaczył marszałek.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje