W grudniu bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wynosi plus 1. W poprzedzającym miesiącu wartość ta wynosiła plus 3. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 17 proc. W ubiegłym miesiącu poprawę sygnalizowało 18 proc. ankietowanych wobec 15 proc. respondentów, którzy wskazywali na pogorszenie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie – podał GUS w komunikacie.

Klimat dla branży budowlanej w grudniu kształtuje się na poziomie minus 20 wobec minus 8 w listopadzie. Poprawę koniunktury zasygnalizowało tylko 10 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 30 proc. W listopadzie stosunek odpowiedzi pozytywnych do negatywnych wyniósł 14 proc. wobec 22 proc. Pozostali ankietowani odpowiadali, że ich sytuacja nie uległa zmianie.

Z danych GUS wynika ponadto, że ograniczeniu ulega wielkość bieżących zamówień tak krajowych, jak i zagranicznych jakie otrzymują przedsiębiorcy.

Przedsiębiorcy podają, że rosną trudności z terminowym regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. Ankietowani przez GUS przedsiębiorcy obu branż oceniali bieżącą sytuacje finansową jako niekorzystną i gorszą niż w listopadzie. Skala planowanych redukcji zatrudnienia jest jednak zbliżona do przewidywań sprzed miesiąca.