Nowy rząd przed przedterminowymi wyborami ma sfinalizować porozumienie ws. drugiego pakietu pomocy dla Grecji. Na czele gabinetu stanął Lukas Papademos.
Jest to pierwszy od ponad 20 lat rząd koalicyjny w Grecji. W jego skład weszli przedstawiciele socjalistycznego PASOK-u, konserwatywnej Nowej Demokracji oraz - po raz pierwszy od 1974 roku - skrajnie prawicowego ugrupowania Ludowe Stowarzyszenie Ortodoksyjne (LA.O.S.). W rządzie nie znaleźli się przywódcy dwóch największych partii PASOK-u i ND, poprzedni premier Jeorjos Papandreu i Antonis Samaras.
Socjalistyczny PASOK obsadził 13 ministerstw, ND dwa, LA.O.S. jedno, jeden minister jest bezpartyjny. Z powodu zaciekłych negocjacji o stanowiska szefów resortów zaprzysiężenie rządu przesunięto z godz. 13 na 15.
Na czele gabinetu stanął polityk niezależny Lukas Papademos, były prezes greckiego banku centralnego i były wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Nadzorował wejście Grecji do strefy euro w 2001 roku i przyjęcie wspólnej waluty rok później. Cieszy się opinią bezpartyjnego fachowca i człowieka zdolnego do pokierowania krajem dotkniętym kryzysem.
Kluczowe dla zadłużonego kraju stanowisko ministra finansów, a jednocześnie wicepremiera utrzymał socjalista Ewangelos Wenizelos. Odegrał on znaczącą rolę podczas negocjacji Grecji z UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie programu oszczędności. Za rządów Papandreu resort objął dopiero w czerwcu 2011 roku.