Oznacza to wzrost o 28 proc. w porównaniu z 2010 r. - wynika z danych Polskiego Związku Faktorów (PZF) oraz danych zebranych przez „Rz". W sumie obroty pochodzą do 26 instytucji finansowych.
- Rok 2011 był kolejnym udanym rokiem dla branży faktoringowej, a stopa wzrostu tej branży w 2011roku utrzymała się na poziomie średniorocznego wzrostu z ostatnich 10 lat (ok. 26 proc.)- ocenia Sebastian Grabek, dyrektor Departamentu Faktoringu HSBC Bank Polska. - Może to być zapowiedź kolejnej udanej dekady dla branży w Polsce i przekroczenie w 2020 roku lub nieco wcześniej poziomu 200 mld zł obrotów – dodaje.
Jak podkreślają przedstawiciele branży, wzrost w 2011 roku był wynikiem dobrej sytuacji w polskiej gospodarce i znaczących wzrostów obrotów z istniejącymi klientami.
- Faktoring stał się chętnie wykorzystywanym sposobem finansowania działalności przedsiębiorstw, zarówno w dobrych, jak i złych czasach – ocenia Mirosław Jakowiecki, prezes Pekao Faktoring i szef PZF.
Liderem rynku faktoringu pozostaje Raiffeisen Bank Polska (15,8 mld zł). Zmienił się zaś wicelider. Został nim Coface Poland Factoring (10,5 mld zł), a na trzecią pozycję spadł ING Commercial Finance (9,8 mld zł). Zaledwie trzy instytucje miały słabszy wynik niż przed rokiem (Arvato Services Polska, ING CF oraz Ifis Finance). Trzy inne firmy zanotowały z kolei aż trzycyfrowy wzrost w porównaniu z rokiem wcześniejszym – grupa Pragma Inkaso, BOŚ Bank oraz Alior Bank.