Udało się nam wyłuskać 250 gmina miejskich i miejsko-wiejskich oraz 250 gmin wiejskich, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2008-2011 i jednocześnie w tym czasie najwięcej inwestowały. Lista tych gmin jest dostępna na naszym portalu.
Do tych 500 jednostek oraz wszystkich miast na prawach powiatu zostały wysłane ankiety z kilkunastoma pytaniami dotyczącymi różnych dziedzin – od edukacji po wsparcie przedsiębiorczości. Zachęcamy do ich wypełniania i odsyłania w jak najszybszym terminie. To właśnie udzielone odpowiedzi decydują o wynikach II etapu Rankingu Samorządów i ostatecznej w nim pozycji. Gminy, która nie nadeślą wypełnionej ankiety niestety nie będzie w naszym rankingu klasyfikowane.
Już w przyszłym tygodniu – 29 czerwca, niezależna kapitała Rankingu Samorządów, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele ministerstw oraz organizacji działających na rzecz samorządów, zbierze się po raz drugi, by potwierdzić prawidłowość przebiegu konkursu i zatwierdzić tegoroczne wyniki – zwycięzców w kategorii miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz w kategorii gmin wiejskich. Zostaną one ogłoszone na gali 16 lipca, a dzień później ukażą się w „Rz".
Metodologia oceny w Rankingu Samorządów
Ranking przeprowadzany jest w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2008 – 2011 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały (wyniki pierwszego etapu podajemy w tabelach).