Tak wynika z badania jakie Amway Europe, Centrum Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ludwika Maksymilian w Monachium oraz instytut badawczy GfK, przeprowadzono w 16 krajach Europy. Sprawdzano w jaki sposób oceniani są przedsiębiorcy. Z badania wynika, iż w Polsce w ciągu roku wzrosły dobre opinie o samozatrudnieniu i przedsiębiorczości ( o 5 pkt proc), podczas gdy w Europie przeciętnie zmniejszyło się o 3 pkt proc. do 69 proc. Dla wielu osób prowadzenie biznesu to sposób na odnalezienie się na trudnym rynku pracy.

W Polsce trzech na czterech (73 proc.) ankietowanych Polaków wykazuje pozytywną postawę w stosunku do przedsiębiorczości. 22 proc. mówi o nich negatywnie, a pozostałych 5 proc. nie ma zdania. Lepiej od nas oceniają przedsiębiorczość: Duńczycy (85 proc.), Francuzi (77 proc., Anglicy (75 proc) oraz Włosi (74proc. ) W Polsce prowadzenie biznesu ma więcej zwolenników wśród ludzi młodych - do 30 lat - 84 proc., niż starszych - 69 proc. jest to tendencja podobna do tej w pozostałych krajach.

Ale na co zwracają uwagę autorzy opracowania w Polsce istnieje duża rozbieżność między potencjałem związanym z samozatrudnieniem (Mogę wyobrazić sobie rozpoczęcie pracy na własny rachunek) oraz stosunkiem liczbowym osób samozatrudnionych (Pracuję na własny rachunek): 46proc. wyobraża sobie rozpoczęcie pracy na własny rachunek, lecz jedynie 6 proc. potwierdza, że już pracuje na własny rachunek. - Przecież od 2008 roku, od kiedy premier Donald Tusk podziękował Polakom za przedsiębiorczość, do teraz nie zmniejszyła się biurokracja - przypomina Andrzej Sadowski z Centrum im. A. Smitha. Nie dziwi więc go to, że chętniej dobrze mówimy o przedsiębiorczości niż ją prowadzimy. - W Polsce przy prawie pełnej dowolności postępowania administracji przedsiębiorczość jest jak hazard, albo jeszcze gorzej bo z wiszącym zagrożeniem przegranej - według ekonomisty wyjazdy zagraniczne młodych Polaków są również przejawem przedsiębiorczości - dodaje ekspert.

Częściej o sobie jako o osobie samozatrudnionej myślą mężczyźni niż kobiety. Chętniej w roli przedsiębiorców widzą się również absolwenci uczelni wyższych ( 86 proc.) niż abiturienci innych szkół ( 71 proc.)  Samodzielność jest tym, co wydaje się najbardziej interesującym w przedsiębiorczości. Niezależność od pracodawcy jest ważna dla 64 proc. młodych i 58 starszych polskich respondentów. Kolejnymi plusami są: możliwość realizacji własnych pomysłów i dodatkowy dochód. Z tym, że dla młodych ważniejsza jest samorealizacja, a dla starszych uzupełnienie dochodów. Podobne opinie uzyskano w innych krajach.

Zapytano również o bariery. Są to: brak kapitału na rozpoczęcie działalności, obawę przed ogólną sytuacją gospodarczą, strach przed porażką oraz trudności administracyjne. na te ostatnie wskazało 44 proc. pytanych i jest to o 17 pkt proc. więcej niż średnia europejska (27proc.). Z badania wynika, że kryzys finansowy wpływa na decyzje o rozpoczynaniu biznesu: 79proc. Greków i 59 proc. Hiszpanów uważa, że niepewna sytuacja ekonomiczna stanowi przeszkodę na drodze do samozatrudnienia. Podobnie uważają Niemcy (ponad połowa pytanych) Respondenci z Turcji (12 proc.) i Rosji (16proc.) martwią się najmniej sytuacją ekonomiczną.