Nguyen Duc Kien, szef Asia Commercial Bank, miał zdefraudować ponad miliard dolarów, uznał sąd.

Kien, założyciel największego prywatnego banku wietnamskiego, a także właściciel klubu piłkarskiego ACB w Hanoi, został aresztowany dwa lata temu. Jego kłopoty z prawem to prawdopodobnie efekt rozgrywek między przywódcami rządzącej partii komunistycznej. Jego aresztowanie pociągnęło za sobą gwałtowne wycofywanie depozytów bankowych.

50-letni Kien oraz siedmiu jego wspólników zostało uznanych za winnych m.in. nielegalnego handlu złotem, manipulowania krajowym rynkiem walutowym, unikania podatków przez prowadzone przez niego spółki inwestycyjne oraz wyprowadzenie z nich milionów dolarów.

Sąd stwierdził, że Kien i jego wspólnicy wykorzystywali luki w prawie i posługiwali się fałszywymi dokumentami oraz manipulowali danymi bankowymi.

W sprawie oskarżono także byłego ministra ds. inwestycji, ale 75-letni Tran Xuan Gia jest ciężko chory i w związku z tym jego przesłuchania zawieszono - poinformował jego prawnik.

Podczas procesu Kien zaprzeczał wszystkim oskarżeniom i żądał czasu, by móc udowodnić swoją niewinność. Sędziowie powiedzieli, że dostaje surowy wyrok, ponieważ nie powiedział prawdy.

W swoim wystąpieniu przez sądem w zeszłym tygodniu Kien wskazał na nieprawidłowości w wielu wietnamskich instytucjach kredytowych, a nawet szczegółowo wyjaśnił, jak należy zrestrukturyzować sektor bankowy kraju, by uniknąć w przyszłości malwersacji.